
A Pennsylvaniai Egyetem kutatói új, antivirális hatású rágógumival kísérleteznek, amely az influenza és a herpesz fertőzése ellen igyekszik megvédeni a fogyasztót, számolt be a Gizmodo. Az eddigi eredmények bíztatók, a laboratóriumban már 95 százalékos hatékonyságot értek el.
Különféle vizsgálataik megmutatták, hogy a babporból készült rágógumiban olyan fehérje található, amely képes két influenzatörzs, valamint az 1-es és a 2-es Herpes simplex vírus (HSV-1 és HSV-2) szaporodását megakadályozni.
A szakemberek véleménye szerint a rágó hatékony és egyszerűen használható eszköz lehet az említett kórokozók által okozott fertőzések terjedésének megelőzésében.
Eredményeik hosszú munka után születtek meg, az antivirális rágógumival már évek óta kísérleteznek: korábban olya növényi alapú anyagokból fejlesztettek ki, amely képes csapdába ejteni a koronavírust az emberi nyálban.
Az aktuális kutatásnál egy a szubszaharai Afrikában termő növényt használtak, amelyet általában trópusi területeken fogyasztanak: a Lablab purpureus-t, hazai nevén a jácintbabot. A korábbi kutatások már kimutatták, hogy a termés egy olyan fehérjét hordoz, amely sokféle vírushoz képes kötődni.
A laboratóriumi körülmények között még a rágás folyamatát is modellezték annak érdekében, hogy megállapítsák, elegendő mennyiségű összetett fehérje (lektin) szabadul-e fel a rágás során. Az eredmények szerint már egy 40 milligramm babport tartalmazó, kétgrammos rágógumi is több mint 95%-kal képes csökkenteni a vírusterhelést.
A Molecular Theory című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutatók bizakodnak, hogy a klinikai tesztek során is hasonló mértékű hatékonyságot lehet majd igazolni.
Bár a kutatás még kezdeti fázisban tart, a fejlesztés az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) által meghatározott előírások szerint zajlik. A szakértők azt is megállapították, hogy a rágógumi legalább két évig megőrzi stabilitását, és biztonságosan alkalmazható, tehát ennyi időre tehető a termékszavatosság.
Jelenleg az influenza és a herpesz kezelése elsősorban gyógyszerekkel és védőoltásokkal történik, a vírusölő gyógyrágónak ezek mellett lehetne komoly szerepe a megelőzésben.