
Az, hogy valaki „öreg” vagy „fiatal”, számos tényezőtől függ. Az egészségi és a szellemi állapot, az aktivitás és a belső megélés egyaránt közrejátszik, így komoly vitákat lehet folytatni arról, hogy épp ki számít idősnek.
Van azonban egy objektív mérőszám, amelyből ki lehet indulni, ha el akarjuk kerülni a parttalan vitákat. A legegyszerűbb, ha megvizsgáljuk, egy adott történelmi pillanatban hol áll a Föld lakosságának medián életkora – vagyis az a középérték, amelynél a népességnek pont a fele idősebb és pont a fele fiatalabb. Azt mondhatjuk, ha valaki ebben a történelmi pillanatban ennél a medián életkornál idősebb, akkor „öregnek” mondható, ha fiatalabb, akkor „fiatalnak”. Tegyük hozzá, ez továbbra is csak statisztikai tényező, nem mond semmit a fent említett egyedi szempontokról.
Azt is fontos hangsúlyozni, hogy az egyes országok tekintetében hatalmas eltérések lehetnek a medián életkor szerint. A 2023-as adatok alapján a Föld legidősebb országa Monaco, ahol a medián életkor 56,2 év, de Japánban is 49,5 év. Ezzel szemben számos afrikai országban például 20 év alatt van ugyanez az érték. A világ legfiatalabb országa Niger, az egyetlen állam, ahol 16 év alatti (15,1 év) a medián.
Az Eurostat adatai alapján, Magyarországon (2024-ben) 44,5 év volt a medián életkor. Ez egyébként szinte alig tér el az uniós átlagtól (44,7 év). Az EU legfiatalabb tagállama Írország (39,4 év), míg a legidősebb Olaszország (48,7 év). Az Eurostat 2025. februári jelentésében kiemelte, 2014 és 2024 között az uniós országokban 2,2 évvel emelkedett a medián életkor, és két kivétellel (Málta, Németország) minden tagállamban emelkedést mértek. A legnagyobb emelkedést Görögországban, Olaszországban, Portugáliában, valamint Szlovákiában rögzítették. Magyarországon 10 év alatt 3,1 évvel emelkedett ez a mutató.
Tekintve, hogy az emberiség átlagéletkora folyamatosan nőtt az elmúlt évtizedben, egyre inkább kitolódik a medián életkor alapján mért „öregségi” küszöb. 1970-ben például a becsült medián életkor 20 év volt, tehát ha valaki elmúlt 20 éves, az innen nézve már „öregnek” számított.
A 25 éves határt 2000 körül lépte át az emberiség, majd az igazán nagy fordulat 2020 körül következett, ekkor ugyanis a Föld lakosságának medián életkora már 30 év volt. A várakozások szerint 2030-ra ez felmegy 33 évre.
Ahogy pedig a születési ráták csökkennek, a várható élettartam pedig emelkedik, úgy fog fokozatosan tovább emelkedni a medián életkor is. A 35 éves határt várhatóan a 2040-es években lépi át az emberiség, a 2070-es években pedig oda jutunk, hogy a 40 éves kor lesz a vízválasztó „öreg” és „fiatal” között.
Összességében tehát jelenleg, figyelembe véve a 8 milliárdos összlakosság egészét, a 30 év alattiak számítanak objektív, statisztikai szempontból „fiatalnak”.