Life Kovács Miklós 2025. 04. 25.

Vigyázz, mit fotózol, ha ebbe az országba utazol

Turistákra is vonatkozik egy új lengyel rendelkezés, amely tiltja a stratégiailag fontos létesítmények fotózását, aki nem figyel, komoly bírságra készülhet.

A Polsat News portál arról számolt be, hogy életbe lépett egy törvény, amely bizonyos létesítmények fényképezését tiltja. Az intézkedés 25 ezer helyszínt érint.

Mik ezek a tiltott helyszínek?

A tilalom számos olyan létesítményt érint, amelyeket a hatóságok nemzetbiztonsági szempontból jelentősnek tartanak. Ilyenek például:

  • a katonai létesítmények,
  • a hidak, alagutak, vasútvonalak és vonatok,
  • a repülőterek és kikötők,
  • az erőművek és egyéb energetikai létesítmények,
  • a kormányzati épületek, beleértve a nemzeti bank és az állami fejlesztési bank épületeit is,
  • a postahivatalok és egyéb stratégiai jelentőségű közintézmények

Az érintett helyeket egységes táblával jelölik, amelyen nagy piros betűkkel szerepel a felirat:

“Zakaz fotografowania” (Fotózni tilos!)

A hivatalos jelzés mérete 60×60 centiméter, piros elemekkel és fekete felirattal. A tábla három áthúzott piktogramot is tartalmaz: egy fényképezőgépet, egy videókamerát és egy okostelefont. A figyelmeztetések több nyelven is megjelennek: a lengyel mellett angol, német, orosz és részben arab nyelven is olvashatók. Összesen mintegy 25 000 ilyen tábla került ki Lengyelország-szerte.

Azok, akik megszegik a törvényt, szigorú büntetésre számíthatnak. A jogszabály szerint az illető pénzbírságot kaphat, vagy aár őrizetbe is vehetik is kerülhet. 

A törvény értelmében a pénzbírság akár 20 000 zloty is lehet (kb. 1,9 millió forint), súlyosabb esetekben pedig 5–30 napos elzárás is kiszabható. Emellett elkobozhatják a képrögzítésre használt eszközt, legyen az fényképezőgép vagy mobiltelefon.

Léteznek azonban kivételek is: ha valaki hivatásos fotósként, újságíróként szeretne fényképet készíteni egy ilyen objektumról, engedélyt kérhet a lengyel védelmi minisztériumnál, és 14 napon belül megkaphatja az engedélyt a legális fotózáshoz. 

Több jogvédő szervezet és szakértő bírálta a törvényt, mondván, nehezen betartható, és főként hétköznapi embereket, turistákat érint. Véleményük szerint profi kémek valószínűleg már régen más módszerekre tértek át, nincs szükségük ilyen jellegű adatgyűjtésre.

Forrás: auto-motor-und-sport.de
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images/Santi Rodriguez