
A természeti katasztrófák sújtotta térségekben az egyik legnagyobb kihívás az ivóvíz eljuttatása a rászorulókhoz. Az ausztrál RMIT Egyetem és öt kínai kutatóintézet mérnökei most egy pofonegyszerű, mégis leleményes eszközt mutattak be, amely szó szerint a „levegőből varázsol” ivásra alkalmas vizet.
Fejlesztésük lényege egy új kompozit anyag (WLG-15), amit a könnyű, erősen porózus balsafából nyertek ki. A kockára vágott anyagot begyűjti a levegőben található nedvességet, majd egy zárt, domború tetejű, nap közben „üvegházként ” működő edénybe az kipárolog, majd a lehűlő felületen lecsapódó cseppek a pohárba folynak.
Fotó: Xingying Zhang
A szerkezeten elhelyezett hűtőlemez, a hőelvezető blokk és a napelemmel hajtott kis ventilátor fokozza a kondenzációt, vagyis a keletkező vízcseppek gyorsabban gyűlnek össze. Ezek mellett több adalékanyaggal segíti a pára gyors megkötését, míg a fekete vas-oxid-réteg a napfény elnyelését segíti.
Laboratóriumi körülmények között minden egyes gramm WLG-15-ös anyag 2 milliliter vizet tud megkötni 90 százalékos relatív páratartalomnál. Csepp a tengerben, de a rendszer könnyedén skálázható: nagyobb poharak, sorba kötött egységek felhasználásával egy konténernyi „víztermelő” is kialakítható. Mindössze napfényre és párára van szükség – szűrők, egyéb kémiai anyagok vagy külső energiaforrás nélkül.
Fotó: Shu Shu Zheng / RMIT
A kutatók eredményeiket 2025 márciusában publikálták a Journal of Cleaner Production folyóiratban, és már dolgoznak a gyakorlatban használható prototípuson. Fejlesztésük katasztrófaövezetekben, menekülttáborokban, sőt, száraz vidékeken is életmentő lehet.