
Mivel Franciaország minden oldalról határolja, Monaco térnyerésének egyetlen kézenfekvő módja a tenger felé történő terjeszkedés. 1907 óta a hercegség területének mintegy 25 százaléka feltöltéssel keletkezett, beleértve a Larvotto tengerparti sétányt, a szuperjachtokkal szegélyezett Port Herculest, valamint a hercegi palotától nyugatra fekvő Fontvieille negyedet.
Ez a folyamat újabb komoly mérföldkőhöz érkezett 2024 végére: megépült a monacói Mareterra, melyet a Valode et Pistre Architectes és a Renzo Piano Building Workshop Architect tervezett. A tengertől elhódított, beépített terület hat hektárral, azaz hercegség teljes szárazföldi területének körülbelül 3%-ával bővíti Monaco partvidékét.
Fotó: Ben Gingell/Getty Images
Mareterrát Monaco „legzöldebb” negyedének álmodták meg. Kilencezer négyzetméternyi napelem, kétszáz elektromosautó-töltő állomás és nyolcszáz fa tartozik a környezetbarát fejlesztések közé. Az EU által védett, a Földközi-tenger ökoszisztémájában kulcsszerepet játszó tengeri fű megóvásáról is gondoskodtak.
Mareterrának teljes virtuális mása fut a felhőben. Az állandó netes kapcsolattal rendelkező szenzorok (energiagazdálkodás, csővezeték-nyomás, közterületi forgalom) adatfolyamát elemzik, így előre ütemezik a karbantartást, optimalizálják a víz- és villamosenergia-fogyasztást.
A Mareterrát hivatalosan Monaco lakhatási problémáira szánt válaszlépésként hirdetik, ugyanakkor az ingatlanárak várhatóan négyzetméterenként 100 000 eurónál (kb. 40 millió forintnál) kezdődnek, amivel ezek a lakások a világ legdrágább ingatlanjai közé kerülnek. Ugyanakkor a terület felét közhasználatra tartják fenn, biztosítva, hogy a lakosok és az ide látogatók se legyenek elzárva a hipermodern negyedtől, és ők is használhassák a zöld- és szabadidős területeket.