
A globális felmelegedés egyik legjelentősebb következménye az lehet, hogy elolvadnak a Föld jégsapkái. Ez a tengerszint emelkedésével fog járni, és emberek százmilliói veszíthetik el otthonukat, kényszerülhetnek költözésre. Sajnos az Antarktisz is nagy ütemben olvad, hatalmas jégtáblák szakadnak le róla és vándorolnak egyre északabbra az óceánokban.
Lehetne azonban a helyzet rosszabb is, legalábbis a Helsinki Egyetem kutatói szerint. A finnek mindezt egy friss kutatás eredményeként állítják, melyből az derül ki, hogy
A dolog viccesen hangzik, de komoly: a pingvinek ürülékéből kipárolgó ammónia extra felhőréteget képez a (remélhetőleg) örökké hideg terület felett, blokkolva ezzel a napfényt és alacsonyabban tartva a hőmérsékletet.
A pingvinektől származó ammónia a vizekben élő fitoplanktonok által kibocsátott kéntartalmú gázaival együtt vált igazán jó felhőképző anyaggá. Ezzel kapcsolatban pedig megfigyeléseket is végeztek Argentína legdélebbi csücskén, az Antarktiszhoz legközelebb. Mérőműszerekkel figyelték a levegő különböző részecskéinek mennyiségét, és akkor voltak igazán jók a körülmények, amikor a 60 ezer fős Adélie-pingvinkolónia aktívan a közelben volt. Miután távoztak, az ürülékükből lassan kiáramló ammónia még mindig segített a felhőképződésben.