
2021 óta dolgozik a Mars felszínén a NASA rovere, a Perseverance. Legfontosabb feladata az, hogy a vörös bolygón található Jezero-kráterben lévő egykori tó medrét “kotorássza”, az üledékes talajt vizsgálja, a szerves vegyületeket, az esetleges mikrobiális élet nyomait kutassa. Részletesen itt lehet olvasni az űrjárműről.
A Perseverance azóta is teszi a dolgát, olyannyira, hogy nemrég rekordot is döntött:
Ilyet korábban egy Marsra vagy bármilyen más bolygóra küldött rover sem tett. A hatkerekű járgány ezt az utat egyébként még június 19-én teljesítette, a NASA azonban csak nemrég számolt be a teljesítményről.
Ellentétben a két korábbi NASA-roverrel, a Curiosity-vel és az Opportunity-vel, a Perseverance rendelkezik egy olyan önvezető szoftverrel, mely lehetővé teszi a számítógépek számára a képfeldolgozást menet közben is. Elődeinél ez a folyamat úgy néz ki, hogy a fotókészítéshez meg kell állniuk, a látottakat fel kell dolgozniuk, majd az elemzés alapján folytatják az útjukat.
A Perseverance “száguldozásának” oka egyébként az volt, hogy a rover olyan agyagos kőzeteket gyűjtsön be, melyek tartalma utalhat a Mars vizes múltjára.