Már-már közmondásos alapon mondogatják sokan, hogy a mesterséges intelligencia előbb vagy utóbb elveszi rengeteg ember munkáját. Vannak persze területek, melyeken ezt azért egyáltalán nem bánjuk, de valahol egy kissé riasztó is ez a trend. Ha valahonnan leshetünk, hogy milyen extrém szintre eljuthat az MI, akkor az Kína, ahol látszólag jóval nyitottabban kezelik ezt a témát.
Persze lehet, hogy ott is eljutnak előbb-utóbb addig a küszöbig, mely után inkább nem kérdnek többet ebből a világból. Könnyen jelentheti ezt a küszöböt az a jelenség, mely mostanában terjed több kínai nagyváros utcáján:
Mint arról a hongkongi HK01 nevű lap beszámolt, a kínai közösségi oldalakon számos bejegyzésben ecsetelik, hogy Peking, Csengdu vagy épp Fucsou utcáin is lehet emberszerű gépekkel találkozni az utcán, melyek adományt várnak a járókelőktől.

Az egész nagyjából úgy néz ki, akárcsak egy humán hajléktalannál: térdelés, imára kulcsolt végtagok, gyakran földre hajtott “fejjel” társítva. A gépek beépített hangszórói különféle üzeneteket harsognak a leírások szerint, például olyanokat, hogy “nincs pénzem feltölteni a telefonomat” vagy “fizesd ki a villanyszámlámat”. A fizetés ritkábban a gépek mellé kihelyezett pohárra vagy tányérra tett készpénzzel történik: a technológia itt is tetten érhető, QR-kódos számlája van a koldusrobotoknak. (Hozzá kell persze tennünk, hogy ez a fizetési metódus már jóval elterjedtebb Kínában, a legutolsó piaci árusnál is lehet Alipay- vagy WeChat-szolgáltatással fizetni.)
Kérdéses, hogy ezek a gépek miért, vagy éppen kiért koldulnak. Az fix, hogy ez pénzügyileg nem éri meg, ugyanis az ilyesmire képes robotok igencsak drágák, és aligha termelik ki beszerzési árukat kéregetéssel. Könnyen lehet, hogy valamiféle gerillamarketingről vagy éppen több helyen is felbukkanó művészeti installációról van szó – mindezt persze nem tudjuk meg, hacsak fel nem fedi kilétét, aki a robotkoldusok mögött áll.