Az egyik ilyen különlegesség a madárfészek felhasználásával főzött leves. Legalább 400 éve része a kínai kultúrának, a helyiek szerint szinte mindenre gyógyírt jelent, erősíti az immunrendszert és rendkívül gazdag tápanyagokban, van benne kalcium, vas, kálium és magnézium.
Alapanyagként a sarlósfecskefélék családjába tartozó szalangána fészkét használják fel, ami jellemzően fehér, de van egy még ritkább, piros változata, amit vérfészeknek neveznek. A szalangánák általában barlangokban fészkelnek, de bármilyen sötét hely megfelelő számukra, a fészkek elkészítése pedig a hím feladata.
Ehhez pedig a szokásos sár vagy faágak helyett saját nyálukat használják. A ragacsos anyag megkeményedik a levegőn, így a fészek elég tartós a fiókák neveléséhez.
Mivel magasra építik őket, a begyűjtés veszélyes mutatvány: hosszú, ingatag létrákon egyensúlyozva másznak fel a fészekvadászok a sötét, néha denevérekkel teli barlangok meredek falaihoz, hogy hozzájussanak a drágán értékesíthető csemegéhez.
Vannak, akik leszédülve nyakukat törték, de még így is a fecskék húzták a rövidebbet. A kolóniák zaklatása miatt nagyot zuhant az egyedszám, 1957 és 1987 között Délkelet-Ázsiában 88%-kal csökkent a fecskepopuláció, javarészt a fészekgyűjtés káros gyakorlatának köszönhetően. Pont ezért ma már csak szigorúan szabályozott időszakban és mennyiségben verhetik le a fecskefészkeket a helyiek, van, ahol be is tiltották a fészekgyűjtést, máshol pedig fecskehotelt létesítettek, és próbálkoznak a mesterséges kolóniák létrehozásával.
Többek között Malajziában, Kambodzsában is vannak fecsketenyésztők, akik busásan keresnek a fészkek eladásával. A frissen leszedett fészek tisztítás nélkül 200 ezer forintot is érhet kilogrammonként, a tisztított, jó minőségő fészkekért kilójáért pedig 600 ezer forintot is adhatnak.
Amennyire különleges, maga az ízélmény annyira egyszerű a fészekleves fogyasztói szerint. A fészek enyhén kocsonyás állagot vesz fel a főzés során, ízprofilját legtöbben a tojásfehérjéhez érzik közel, a nyál miatt némi édeskés beütéssel. Általában valamilyen alapléhez adják hozzá, némi gomba, bambusz, rák, egyéb ízesítő társaságában.