
Charles Darwin közel kétszáz évvel ezelőtt az HMS Beagle fedélzetén körbehajózta a világot. Kétévesre tervezte útját, ám a kaland végül öt évig tartott, azonban ez is kellett ahhoz, hogy kidolgozza az evolúcióelméletét, melyet A fajok eredete c. könyvében foglalt össze.
Ennek az útnak a lényegi részét valósítják meg most fiatal természetvédők: a Darwin200 nevű nonprofit egyesület közel ugyanazt az útvonalat járja be, mint annak idején a brit tudós, benne 32 állomással, természetesen a Galápagos-szigetekkel is, mely Darwinra a legnagyobb hatással volt. A program már el is indult, az útra pedig 200 országból hívtak meg egy-egy fiatal természetvédőt annak apropóján, hogy maga Darwin is csak 22 éves volt, amikor elindult az életét gyökeresen megváltoztató útra.
A Galápagos-szigetek (Kép: Getty Images)
Útjuk nem csak egy grandiózus nyaralás lesz, mindenki legalább egy hetet azzal tölt majd, hogy egy adott helyszínen helyi civil szervezetekkel együtt dolgozva összevesse, mennyit is változott a környék élővilága az elmúlt 200 évben. Az útra egyébként Darwin ükunokája is áldását adta.
A dél-angliai Plymouth-ból augusztus 14-én kifutó hajó ugyan kétszer akkora, mint amivel annak idején Darwin utazott, és kényelemben is magasabb szintet képvisel emeletes ágyas alvóblokkjaival, de így is autentikus választás. A 164 láb (50 méter) hosszú Oosterschelde nevű szkúner, vagyis két árbóccal rendelkező vitorlás ugyanis 105 éves, ezzel fognak több mint 40 ezer tengeri mérföldet megtenni a fiatalok, a hajót ők is fogják irányítani, kormányozni, persze hozzáértők felügyelete mellett.
Kép: Brett Comer/Houston Chronicle via Getty Images
Kép: TRAPMAN/Gamma-Rapho via Getty Images
Egyes szakaszokra melléjük is lehet szegődni, így lehet támogatni a projektet, mely a természetvédelemre hívja fel a figyelmet. Az etapokra 725-tól 7200 euró feletti árig lehet jegyet váltani fejenként, a drágább részek közé tartozik a Galápagosra vezető út vagy az Új-Zélandról induló szakasz, mely során a Horn-fok érintésével a Falkland-szigeteken köt ki az Oosterschelde. A kirándulás során elmennek az óceániai szigetvilágba is, de Szent Ilona szigetét is érintik az Atlanti-óceán déli részének kellős közepén. Érkezésük 2025. július 20-ára várható.