
Egy wisconsini (Egyesült Államok) kamionszerelő, Tim Friede mintegy két évtizeddel ezelőtt különös projektbe fogott. A házi készítésű YouTube-csatornáján kezdte bemutatni, ahogy megmaratja magát a Föld legveszélyesebb mérges kígyóival, és eddig minden alkalommal túlélte. Ennek pedig a kutatók örülnek a legjobban.
A csatorna ugyanis egy immunizációs kísérlet része, melynek során Friede több mint 800 alkalommal juttatott a szervezetébe kígyómérgeket. Ezzel tulajdonképpen „feltörte” az immunrendszerét, és a szervezete értékes antitesteket kezdett termelni. Az antitesteket most egy tudóscsoport gyűjtötte össze, a céljuk pedig az, hogy univerzális ellenanyagot fejlesszenek ki a kígyómérgek ellen.
A folyamat során a kutatók összevetik a Friede véréből kinyert antitesteket a bolygó legveszélyesebb kígyóinak mérgeivel. Ilyen például a fekete mamba, a királykobra, a tigriskígyó, a tajpán vagy a pápuai fekete kígyó. Az antitesteket egerekbe fecskendezték, melyek vérébe aztán kígyómérget juttattak. Ez lehetővé teszi a tudósok számára annak felismerését, hogy az amerikai által termelt antitestek közül melyik és milyen módon győzi le legerősebb kígyómérgeket.
Ez azért nehéz feladat, mert a mérges kígyók általában 5-70 fehérjetoxint termelnek. Friede azért jelent hatalmas segítséget a kutatóknak, mert 18 év alatt a szervezete amolyan laboratóriumként kezdett szolgálni, antitesteket kifejlesztve a legerősebb mérgek ellen is.
A tudósok célja a kezdetektől egy általános ellenanyag kifejlesztése volt. Ehhez részben a Friede által termelt antitesteket használták, részben egyéb anyagokat adtak a végső koktélhoz. A folyamat eredményeként megalkotott készítmény az egereket 13 kígyófaj mérge ellen védte meg a vizsgált 19-ből. A fennmaradó 6 faj esetében az egerekben csak részleges védelem alakult ki, tehát ekkor sem volt teljesen hatástalan a koktél.
A szakemberek most tovább dolgoznak az általános ellenanyag fejlesztésén, de a biztató eredmények optimizmusra adnak okot. Amennyiben ugyanis elkészülne egy ilyen készítmény, az teljesen megváltoztatná a védekezési lehetőségeket. A kórházak például tarthatnának ebből tartalékokat, potenciálisan számos életet megmentve. Ez különösen olyan országokban lenne fontos, mint például India, ahol nagyjából 60 mérgeskígyó-faj él.
Friede saját magán végzett kísérlete egy másik probléma megoldását is megkönnyíti. Eddig ugyanis a tudósok különböző állatokon (például lovak vagy juhok) kísérleteztek ellenanyagokkal. Az így kifejlesztett antitestek viszont gondot okozhatnak embereknek beadva. Az ellenanyagok ugyanis erősen fajspecifikusak lehetnek, vagyis Friede 18 éves munkája által ez a kihívás jelentősen enyhül.