Magic Fehér Patrik 2025. 05. 12.

Valóra vált az álom: igazi arany készült más anyagból

A fél karjukat odaadták volna a középkori alkimisták azért, ami a CERN-ben összejött: más fémből állítottak elő valódi aranyat.

A középkorban, a kora újkorban is rengeteg alkimista szerette volna elérni a fémek transzmutációját. Céljuk az arany előállítása volt, melyről persze már tudjuk, hogy ilyesfajta barkácsmódszerekkel lehetetlen. Ha aranyat szeretnénk, azért dolgozni kell, le kell ásni a föld mélyére a megfelelő helyen, és keresni az apró rögöket, ereket.

A svájci CERN Nagy Hadronütköztetője azonban most megváltoztatta az arany létrehozásáról alkotott elképzeléseinket.

Tudniillik nekik sikerült az alkimisták álma,

igaz, ehhez be kellett vetni a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriumát is, mely egy 27 km kerületű körön pörgeti felfoghatatlanul gyorsan az atomokat és szubatomi részecskéket.

A hadronütköztetőben mondhatni “melléktermékként” keletkezett némi arany, melyet először a 2015-2018 között végzett kísérletek során figyeltek meg, közölték nemrég. A kutatók ólommal kísérleteztek, próbálták őket ütköztetni, ám amikor az atomok csak “súrolták” egymást, volt, hogy az atommagok elvesztettek néhány protont vagy neutront.

A Nagy Hadronütköztető (Kép: Ronald Patrick/Getty Images)

A Nagy Hadronütköztető (Kép: Ronald Patrick/Getty Images)

Aki jó volt kémiából, az tudja, hogy az ólom rendszáma csak hárommal nagyobb az aranyénál – azaz voltak olyan “sérült” ólomatomok, melyek így arannyá redukálódtak. Ezen sérült atomok többsége azonban nem volt stabil, és hamar széttöredezett kisebb részekre. Az említett 2015-2018 közötti kísérletek összesen 29 pikogramm aranyat hoztak a konyhára, ami nagyon kis mennyiség, hiszen ezermilliárd pikogramm is mindössze csak egy milligramm.

A tudósok azonban nem is aranytermelés céljából használják a Nagy Hadronütköztetőt, hanem azért, hogy megfigyeljék az ilyen jelenségeket.

Forrás: CERN
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Edinson Arroyo/picture alliance via Getty Images