Style Erdős Norbert 2023. 08. 12.

Fügefalevétől a boxerig – A férfi alsóneműk története

Megmutatjuk, mit viseltek a fáraók, királyok, közemberek, űrhajósok, hogy kényelmesen tartsák legféltettebb kincsüket. És mit viselünk most a nadrág alatt? Tarts velünk.

Évszázadok óta hordjuk, mégis csak akkor jut eszünkbe, hogy rajtunk van, ha le kell venni, vagy meg kell igazítani. Most megmutatjuk, mennyit változott az emberiség történelme folyamán az alsónadrág.

Fügefalevél

Már a Bibliában is megjelenik a nemiszerveket eltakaró viselet, gondoljunk csak Ádám és Éva fügefalevélből készült alsóneműjére bűnbeesésük előtt, amely ártatlanságuk egyik jelképe. Miért? A természetből származó viselet nem jelentett veszélyt az ártatlan állatokra nézve, a bűnbeesés után viszont kitaszították őket az Édenkertből és a fügefalevél öltözet már nem volt elegendő. Kénytelenek voltak állatokat ölni, hogy ruhát készítsenek a bőrükből, így tapadt vér a kezükhöz, amely a földi paradicsomban elképzelhetetlen volt.

Fügefalevétől a feszülős boxerig - A férfi alsóneműk története

Ágyékkötő

A puha anyagból készült, különböző hosszúságú ágyékkötő számos kultúrában jelen volt. Már Tutanhamon, az ókori Egyiptom XVIII. dinasztiájának egyik utolsó fáraója is viselte sőt, őt bebalzsamozása után is ilyen szövettel tekerték be tetőtől talpig, úgy helyezték szarkofágba. De Kínában például a mai napig hagyományos viseletnek számít az ágyékkötő.

Az ókori görögök a jól ismert gyapjúszövetből készült tógájuk alatt többnyire nem hordtak semmit, ezt viszont tovább fejlesztették a rómaiak, akik a tóga alatt egy subligaculum nevű (nem egy vámpírfaj!) ruhadarabot hordtak ágyékkötőként. A legelterjedtebb a sportolók és a gladiátorok körében volt.

Fügefalevétől a feszülős boxerig - A férfi alsóneműk története

Bricsesz

Lenge vászonból készült, deréknál és combnál madzaggal megköthető, rövidnadrágszerű alsónemű, amely Európában a lovagkorban, a 13. században volt elterjedt. Ezt az “alsógatyát” társadalmi helyzettől függően mindenki viselte és az erkölcsiség, szerénység szimbóluma volt.

 

Gatyapőc

A bricsesz elterjedésével szinte azonnal megjelent a gatyapőc, amely azt hivatott szolgálni, hogy a férfiaknak ne kellejen levenni a nadrágot és kikötni az alsóneműt vizeléskor. A gatyapőc egy gombbal az alsónemű közepére helyezett textildarab, amely kigombolva teret adott a “szerszámnak”. A gatyapőc később egyre díszesebb és nagyobb lett sőt hatalmi, valamint szexuális szimbólummá vált. Legnagyobb úttörője VIII. Henrik angol király volt.

VIII. Henrik angol király méretes gatyapőcöt viselt

VIII. Henrik angol király méretes gatyapőcöt viselt

Union suit

Az ipari forradalomnak köszönhetően (1769 és 1850 között) a gyárak elkezdték a fehérneműk tömegtermelését. Világszerte általánosan viseltévé vált az egyrészes alsónemű, amely általában csukótól bokáig ért. Amellett, hogy elöl végig gombos kialakítást kapott, és hátul is volt egy legombolható nyílás, hogy ne kelljen az egészet levenni, ha meg kell látogatni az illemhelyet.

Fügefalevétől a feszülős boxerig - A férfi alsóneműk története

Nők, férfiak és gyerek egyaránt ilyen alsóneműt viseltek.

Jockstrap

A jockstrapet 1874-ben találta fel C. F. Bennett, egy chicagói (USA) sportcikkeket gyártó cég, a Sharp & Smith munkatársa, hogy a bostoni macskaköves utcákon dolgozó kerékpáros futároknak kényelmesebbek legyen a hétköznapjaik. A jockstrap egy ágyékvédő, amely megóvta a heréket a folyamatos ütődésektől a rázós utcákon.

Később számos sportoló kezdte el használni, főként kontaktsportoknál, és használják a mai napig. 2022-ben pedig óriási lökést kapott a jockstraps stílus (nem a kemény ágyékvédővel), a férfiak elkezdték hordani hagyományos alsónemű helyett. A divathullám akkorát csapott, hogy neves tervezők is kiadták saját változatukat (Calvin Klein, JW Anderson, Gucci), sőt már az Adidas és a Nike is készít hétköznapi jockstrappeket.

Fügefalevétől a feszülős boxerig - A férfi alsóneműk története

Boxer vs. fecske

A laza szabású, úgynevezett boxeralsók a korábban említett bricsesz rövidebb, sokkal lezserebb változatai voltak, amelyek gyorsan elterjedtek világszerte. 1934-ben aztán Arthur Kneibler harisnyatervező képeslapot kapott egy barátjától, aki a francia Riviérán nyaralt. A fotó, amelyen a férfi női bikinire hasonlító fürdőnadrágban volt, arra inspirálta Kneiblert, hogy a fürdőruhát alsóneműként gondolja újra.

Így született meg az úgynevezett “fecske” stílusú alsó viselet. Az csak később derült ki, hogy a feszesebb, testhez simuló gatyák egészségügyi szempontból sokkal jobbak, mint laza társaik, ugyanis a heréknek jobb, ha nem húzza őket a gravitáció, hanem kapnak egy kis alátámasztást.

"Fecskék" a kötélen

“Fecskék” a kötélen

Feszes boxer

És megérkeztünk napjainkhoz, amikor is a férfiak nagyrésze rövidebb, vagy közepes hosszú szárú, de testhez simuló boxert hord, amelyek az alábbi fotón is látható. Szinte nincs olyan divatmárka, amely ne gyártana ilyet, szóval a választék hatalmas és az árak között is óriási a különbség. Akár százeres nagyságrendig is elszaladhat egy-egy alsónemű ára.

Fügefalevétől a feszülős boxerig - A férfi alsóneműk története

Űrgatya

Végül van még egy nagyon érdekes alsónemű, méghozzá amit az űrhajósok viselnek.

Nem kérdés, hogy egy asztronauta életének csúcspontja az űrséta, ilyenkor több réteg, speciális öltözék kerül az űrhajósra. Az amerikai űrrepülőgépeken minden űrutazónak saját űrruhája volt, a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) viszont igen nagy a forgalom, a “lakói” megosztják egymás között az űrsétaruházatot, amelyeket nem igazán tudnak kimosni az űrben. A méretbeli különbségeket a szkafanderen eltérő nagyságú részekkel hidalják át, ezzel nincs gond. Beöltözéskor az első dolog amelyet felhúznak az egy eldobható, nagy nedvszívó képességű pelenka (hivatalos neve: Maximum Absorbency Garment). A következő réteg a Thermal Comfort Undergarment, egy komfortos hőérzetet biztosító aláöltöző. Erre jön a Liquid Cooling and Ventilation Garment (LCVG), amely hűtőfolyadék csövekben való áramoltatásával és ventillációval biztosítja az űrhajós számára megfelelő hőmérsékletet. Mindezt (kivéve persze a pelenkát) egymás után veszik fel az ISS űrhajósai, akik űrsétára indulnak.

Thomas Pesquet űrhajóson jól látszik a Liquid Cooling and Ventilation Garment alsó ruházat (2020). Olvas tovább és megtudod, ez mit jelent.

Thomas Pesquet űrhajóson jól látszik a Liquid Cooling and Ventilation Garment alsó ruházat (2020).

Egészen elképesztő, milyen utat járt be az emberiség történelmében egy olyan egyszerű dolog, mint az alsónemű. Ádámtól eljutottunk az űrutazásig, de vajon mi lesz a következő lépcső? Öntisztítás, nap végén magától lebomló alsó ruházat, vagy a következő divatirányzat az “alul semmi”? Nem tudhatjuk, de az biztos, hogy nem lehet fittyet hányni a témára.

Forrás: maxim.com, primermagazine.com, Wikipédia
Kép(ek) forrása: Getty Images, NASA