![](https://firstclass.hu/uploads/2025/02/image-7.jpg)
A 20. század legnagyobb tudományos, technikai eredménye a Holdra szállás. Az 1961 és 1972 között futó Apollo-programnak köszönhetően léphetett először ember égi kísérőnk felszínére, amit olyan flottul és precízen vitt véghez a NASA, hogy a nagyközönség idővel egyszerűen ráunt a dologra.
Most újra célkeresztben van a Hold, és így a történelmi felfedezés emléke is erősödik: legutóbb egy brit óragyártó tisztelgett különleges karórával az Apollo-program előtt – írja a PC Gamer.
A küldetés egyik kulcseleme volt a korabeli legmagasabb számítástechnikai színvonalat képviselő Apollo Guidance Computer, rövidítve AGC. Ez volt az Apollo-program számára tervezett és gyártott fedélzeti digitális számítógép. A gép tervezése 1962-ben kezdődöt,t és 1966-tól 1975-ig használták. Elsősorban az Apollo űrhajók parancsnoki és visszatérő egységébe, holdkompjába szerelték be.
Az AGC feladata volt a szenzorok adatainak figyelése, a repülés irányítása, a navigáció és az összes kapcsolódó számítás elvégzése, tehát lényegében az űrhajó teljes vezérlése. Ennek felhasználói felületét vette alapul a DSKY a Moonwatch tervezésénél, billentyűzettel és kijelzővel ellátott egységet gyakorlatilag összezsugorították, és ráraktak egy óraszíjat.
A DSKY Moonwatch amellett, hogy mutatja az időt, számológépként is funkcionál, de GPS-ként is lehet használni. Tölteni elég gyakran kell, a gyártó szerint 24 órára elegendő áramot tud tárolni, miután USB-C csatlakozáson keresztül megetették a jövőbeli tulajok. Azok a tulajok, akiknek számát nehéz lenne belőni, hiszen sokan rajonganak az űrkutatásért, de kérdés, mennyien fizetnek 59 angol fontot, vagyis nagyjából 321 ezer forintot ezért a különlegességért.