Az aranylabdás Albert Flórián óta nem jutott magyar focista olyan magasságokba a nemzetközi labdarúgás fénylő csillagokkal teli galaxisában, mint ő. A focit természetesen nem csak férfiak játsszák. Négyszeres Bajnokok Ligája-győztes (Puskás ugye háromszor nyert BEK-et), háromszor választották a világ legjobb női irányítójának, egyszer pedig posztoktól függetlenül a világ legjobb női labdarúgójának.
A Budapesten született Dzsennifer négyéves korában költözött a családjával Németországba, immár német állampolgárként emelkedett szintről szintre, majd felült sportága trónjára. U17-es Európa-bajnok és U20-as világbajnok lett, majd a felnőtt német válogatottal Európa-bajnok és olimpiai bajnok, a neves klubcsapataival pedig ennél is több díszes trófeát nyert. „Felejtsétek el Maradonát, jön Marozsán!” – írták róla külföldi lapok már tizenéves korában. Hét éve az Olympique Lyonnais játékosa, amely – ha valaki nem tudná – a világ messze legsikeresebb női klubcsapata.
Két különböző méretű csoportra oszthatjuk az amerikai autógyártást. Az óriáshalmazban a Ford, a Chrysler, a Dodge és hasonló őskövületek sorakoznak százezernyi munkavállalóval és konzervatív vállalatirányítási struktúrákkal. Élükön öltönyös, pocakos, szivarozó hatvanas pasikkal. A sokkal kisebb halmaz a Tesla, Lucid, Nikola és társaik csapata, a startupokból kiemelkedett villanyautó-gyártóké. Élükön tornacipős, innovátor, középkorú pasikkal. Ebben a világban lett az Egyesült Államok legnagyobb autógyártójának legelső embere Mary Barra, aki a General Motors nagyfőnöke immár tíz éve.
Sőt, az egész világon legelső – és máig egyetlen – nőként lépdelt globális autógyártónál a CEO pozícióig egyből hatalmas teherrel: elektromosítani a GM által összefogott autómárkák kínálatát. Feladata gyakorlatilag a Buick, a Chevrolet, a GMC, a Cadillac és a Hummer élet-halál küzdelmében a háborús tábornoké. Ha sikerül átállniuk, sikeresek lehetnek, ha lemaradnak, végük ezeknek a márkáknak – láttunk már örökre megszűnő neves amerikai brandeket. Mary Barra nagy küzdő, 18 évesen kezdett a GM egyik gyárában, a sárvédők és a motorháztetők illesztéseit ellenőrizte, abból a pénzből fizette főiskolai tanulmányait. Innen indulva jutott világéletében férfiakkal megküzdve a vezető pozíciókért a létező legmagasabbra. A Time szerint Barra a világ egyik legbefolyásosabb embere ma.
Pár napja választották újra Észtország miniszterelnökének, pártja közel duplaannyi szavazatott kapott, mint a második helyezett. Nem kell mondanunk, a politika mennyire a férfiak világa, pláne az egykori keleti blokkban. Első nőként vezeti a volt szovjet tagállamot, amelyben 1991-ben az egy főre jutó GDP 31 százalékkal a magyar alatt volt, 2020-ban viszont másfélszer akkora. Miből épül a kis finnugor nép csodája?
A Kallas vezette ország világviszonylatban kiemelkedik a digitalizációval, náluk működik a legtöbb innovatív kisvállalkozás az egész Európai Unióban, miközben az övék a legkisebb államadósság. Az újabban Vaslady névvel illetett politikus keményen képviseli országa érdekeit az orosz-ukrán konfliktusban, és megvédi hazáját: folytatja az átállást a zöld energiára és növeli a hadikiadásokat, ebben nem enged Kallas. Nem feledi családja múltját: az édesanyját gyerekként deportálták az Észtországot egykor megszálló szovjet csapatok. Könnyen lehet, hogy tehetsége előbb-utóbb a világ vezetői közé emeli, felmerült a neve a NATO következő főtitkáraként is. Első nő lehet ott is.
„Ilyen rövid idő alatt még nem” – mondja a szegedi kutatóorvos a First Class azon felvetésére, megtalálta-e már az örök fiatalság titkát. Az emberiség egyik legnagyobb kérdése nem csak a sci-fik világában létezik, a magyar tudós ugyanis évek óta nemzetközi projektek részeként is kutatja az erek öregedését, akár a cseréjét. Marosvásárhelyen végezte az orvosi egyetemet, majd a határ innenső oldalára átköltözve indult tudományos munkássága, Mexikóban már saját csoportja sejtvizsgáló módszerét tanította a külföldi kollégáknak.
Számos díj kíséri karrierjét, Akadémiai Ifjúsági Díj, Bolyai ösztöndíj (MTA), L’Oréal – UNESCO A nőkért és a tudományért díj, a velük járó sajtóvisszhang segítségével próbálja népszerűsíteni a tudományos pályát. Tavaly óta a Fiatal Kutatók Akadémiájának vezetőségi tagjaként ifjú kollégái életét próbálja segíteni, a női kutatók hátrányos helyzetét javítani, eredményeiket a döntéshozók felé prezentálni. 2023-ban is még mindig bántóan alacsony a nők százalékos aránya a tudomány világában. Közben persze maga is kutat: most éppen “az elöregedett erek pótlását, cseréjét”. Ettől ugyan nem fiatalodunk hirtelen 23 évessé, de az eredményei határozottan segíthetik az öregkor egészségesebbé tételét.
Nők a színpadon, modellek. Férfiak irányítják a bizniszt, tervezők. A test, a fekete párduc, az arc – így nevezik a nőket. Az isten, a mágus, a zseni – így a férfiakat. Évtizedeken át ez jellemezte a divatipar világának jelentős részét, hogy ez változik, abban szerepe van a nemrég elhunyt Westwoodnak is, aki maga volt a lázadás, a kereteket szétrúgó forradalmár. „Utáljuk az establishmentet. El akarjuk pusztítani” – mondta a Sex Pistols stílusának kitalálásával a punk univerzumának külsőségeit megteremtő alkotó. Ennek máig tartó hatásai nyilvánvalóak.
Divattervezőként ezután indult be igazán a pályája számos ruhatörténeti darabot megkreálva, Naomi Campbell például az ő irreálisan magas platformmal legyártott cipőjében esett világhíresen hatalmasat. Később hírnevét használva – és a világot tovább változtatva – környezetvédelmi és egyéb tüntetések résztvevőjeként tűnt fel a védjegyévé vált répavörös hajával. Az egyik legelső hírességként lépett fel a bolygónkat pusztító cégek, és olykor a tolvaj politikusok ellen.