Valószínűleg mindenki ivott már életében újramelegített kávét. Vagy szándékosan, mert mondjuk többet főzött, mint amennyit egyszerre megivott, vagy véletlenül, mert elfeledkezett italáról, de újra fogyaszthatóvá tette.
Különös jelenségről van szó, melynek hátterében sokan azt gyanítják, nem megfelelő melegítési módszert alkalmaznak azok, akik a rosszabb ízre panaszkodnak. A ludasnak a mikrót szokták kikiáltani, ám ez azonban tévedés: teljesen mindegy, hogyan melegítik újra a kávét, az mindenképp keserűbb lesz.
A rejtély magyarázata viszonylag egyszerű, bár a választ a tudománynak köszönhetjük. A kávé alapízét a klorogénsavnak köszönhetjük, pontosabban annak, hogy ennek egy részéből a pörkölés során kínasav, valamint koffein keletkezik. Ezen anyagok mennyisége állandó a lefőtt kávéban, gyakorlatilag a lecsurgó feketében tökéletes egyensúlyban vannak az alkotóelemek íz szempontjából.
Ahogy azonban újramelegítjük az italt, egy újabb hőkezelésben részesítjük. Ez persze nem olyan erős, mint a pörkölés, de számít: a le nem bomlott klorogénsavból itt is képződhet kínasav és koffein, melyek együttesen sokkal keserűbbé tehetik a kávét. Előbbi egyébként önmagában a tonikok keserű ízanyagára emlékeztetheti az embert, ám a kávés tonik nem jön be mindenkinek.
Szakértők szerint megoldást jelenthet a kihűlt kávé ellen egyfelől a frissen elfogyasztás, másfelől a termosz vagy a különféle hőszigetelt bögrék és edények, melyek hosszabb távon melegen tartják az italt. A folyamatos “fűtés” ezzel szemben nem javasolt, hiszen ugyanaz a keserítő folyamat játszódik le, mint a pörkölésnél, még ha lassabban is.