A tanuló robotok jelentik a jövőt, a következő évtizedek izgalmas lehetőségei lesznek azok a gépek, amelyek egy adott problémát képesek maguktól megoldani, és egyre jobbak lesznek a rájuk bízott feladatok elvégzésében.
Ezt a folyamatot mutatja be a papírrepülők készítésén keresztül a svájci CREATE Lab fejlesztése. A repülők készítéséhez használt robotkar agya a szoftver, ami több tervet készített a tesztekhez.
Miután ezek a rajzok megszülettek, az alkalmazás elküldte azt a robotkarnak, ami pontosan kivágta, elkészítette a már fizikailag létező papírrepülőt egy átlagos, nyomtatókban is használt lapból. A hajtogatás után egy kilövőállomásra került a repülő, ahonnan elengedve vizsgálták a repülés útvonalát, hosszát, és egyéb tulajdonságait. Összesen ötszáz repülő készült, és ötven különféle formatervet próbált ki a robot, amely alapján három kategóriába sorolta a tervezett típusokat: sikló, emelkedő, és zuhanórepülőkre.
A kutatás mutatja, hogy egy adott problémát miképp lehet a robotika által precíz, ellenőrzött körülmények között körbejárni, adatokat gyűjteni, majd felhasználni azokat a későbbiekben. Az ötszáz repülésből a kutatók már tudják, hogy egy adott repülési távhoz melyik dizájn a legmegfelelőbb, így optimalizálni tudják a papírrepülő formáját. Ha öt méterig repülő darab kell, akkor olyat hajtogat a robot, ha nyolc méter a cél, akkor annak megfelelőt.