Az életmódváltást sokaknál az motiválja, hogy le szeretnének fogyni. A sporttal, mozgással töltött idő növekedése azonban nem mindig jelent egyenes utat a tömegcsökkenéshez. A zsír egy része ugyan eltűnhet, más része azonban átalakulhat, helyét izom veheti át.
Mindezt kiválóan szemléltette egy kisebb kutatás, melyet a kanadai Laval Egyetemen végeztek. A vizsgálatban tizenegy középkorú férfi vett részt, akik emberes feladatot teljesítettek: hét nap alatt 1140 kilométert tekertek le bringával. A kitartó sportolással töltött hét végén testtömegük mindössze átlagosan egy százalékkal csökkent, ugyanis a bevitt kalóriamennyiség pótolta az elégetett energiát – a kísérlet során szabadon, akár bőségesen ehettek is.
Fontosabb azonban, hogy egészségesebbek lettek: testzsírszázalékuk 9 százalékkal csökkent, az egészségre veszélyesebb, a szerveket körbeölelő zsigeri zsírok aránya pedig 15 százalékkal lett kevesebb. A bringások koleszterolszintjében is 20 százalékos csökkenést tapasztaltak, emellett a vérnyomásuk is lejjebb ment.
Az eredmények a kutatók szerint megmutatják, hogy az elhízás megelőzésében sokkal fontosabb fegyver lehet a fizikailag aktív életstílus, mintsem a kalóriabevitel korlátozása. Persze egyik nem zárja ki a másikat: egy átlagos felnőttnek elég napi 2000 kilokalória is, ennél több bevitele már tömegnövekedéssel járhat.