A sportolás nagyon ajánlott tevékenység. Feltölt energiával, jó hatással van a hangulatodra és ellenállóbbá teszi az immunrendszert. Nem utolsósorban pedig segít kiereszteni a fáradt gőzt is. De egy dolgot ritkán emlegetnek ezzel kapcsolatban: ha nem vigyázol, akkor a sportolás következtében kijöhet az aranyered. Ezt pedig biztosan nem akarhatod. A betegség gazdagság helyett csak kellemetlenségeket okoz.
Az aranyér valójában egy visszérköteg a végbélben, fő funkciója a széklettartás és székletürítés szabályozása. Amolyan „védőszelep”. A baj akkor jelentkezik, ha az érkötegben időről időre magas vérnyomás alakul ki, ezért kitágul, a fala elvékonyodik és érzékennyé válik. Idővel az erek fala begyulladhat, és ki is repedhet.
Ha az aranyérbetegség megjelenik, akkor általában pecsételő vérzéssel „tudatja” létezését, amelyet a vécépapíron figyelhetsz meg. Jellegzetes tünet még a szúró fájdalom a végbél környékén, amelyet leginkább székelés során tapasztalhatsz meg. A gáttájékra kisugárzó fájdalom ugyancsak árulkodó tünet lehet.
Az amatőr vagy profi súlyemelők a leginkább veszélyeztetettek. De ha rendszeresen jársz terembe emelgetni a korongokat, akkor már te is veszélyzónában vagy. Hogy miért? Látod, ahogy az erek megduzzadnak a férfiak nyakán, amikor hatalmas súlyokat emelgetnek? Sajnos nemcsak azok az erek feszülnek meg ekkor, hanem az aranyeres kötegben is megemelkedik a nyomás. Az aranyerek azonban nem elég rugalmasak, és erőlködés hatására kinyúlnak, de nehezebben húzódnak össze. Az elvékonyodott érfalon az erőlködés hatására átpréselődő vér okozza a vécépapíron a véres csíkokat és a lüktető fájdalmat.
Ha tehát olyan sportra esik a választásod, amelynek során rendszeresen kell nehéz tárgyakat emelgetned, vagy komoly erőkifejtéssel jár, akkor jobb, ha keresel egy jó proktológust. Ő már az első tüneteknél tud segíteni. Nem kell feltétlen műtétre gondolni, életmódváltással könnyen megelőzhető a baj.
Ha kialakult az aranyér, akkor több sport is ártalmas lehet. Ezek közé tartozik a biciklizés, az evezés, a felülések végzése, de az edzőtermi súlyemelés sem ajánlott ilyenkor. Ezeknél ugyanis az aranyér nyomás alá kerül. Érdemesebb tehát a futást vagy a tempósabb gyaloglást választanunk egészen addig, amíg az aranyérkezelés tart. Jót tehetünk magunkkal akkor is, ha az úszást választjuk.
Fontos tehát szem előtt tartani, hogy a sportolás nagyon sok előnnyel jár, és megfelelő körültekintéssel elkerülhetők az aranyérproblémák is.
De persze nyilván nem csak erre kell odafigyelni, ha valaki sportolásra adja a fejét. A megfelelő ruházat, a bemelegítés legalább ennyire fontosak, hiszen a kényelmes, évszaknak megfelelő öltözetben és az előzetes átmozgatással nemcsak élvezetessé, hanem sérülésmentessé is tehető a rendszeres sportolás. Örök érvényű szabály továbbá, hogy ha a súlyemelés miatt a szerveztünk jelez, akkor utána ne erőltessük, szánjunk időt a pihenésre!
Hirdetés
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Phytotec Hungária Bt.
Patikában vény nélkül kapható gyógyászati segédeszközök
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!