Life Fehér Patrik 2024. 11. 06.

700 ezer magyarnak segíthet, ha ezt teszi

Rengeteg magyart érint a depresszió, ám helyzetükön segíthet a rendszeres testmozgás a Semmelweis Egyetem szakembere szerint.

Az őszi-téli időszak beköszöntével korábban sötétedik, fáradékonyabbak lehetünk, kevesebbet is mozgunk és a hangulatunk is negatívabb. Hazánkban minden évben csaknem 700 ezer embert érint a depresszió, életük során a magyarok mintegy 15 százalékának van depressziós epizódja, az esetek kétharmadában pedig visszatérő lefolyásról beszélhetünk.

“A betegség előfordulása világviszonylatban is nő, a szív- és érrendszeri problémák után ez a második leggyakoribb tartós munkaképtelenséget okozó állapot” – mondja Kele Tímea, a Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézetének klinikai szakpszichológusa. Kialakulásában a genetikai tényezők mellett a negatív életesemények, egyéb testi betegségek vagy az inaktivitás is szerepet játszik. Utóbbi azonban könnyen kezelhető: a rendszeres testmozgás az enyhe és középsúlyos depressziónál nemcsak a megelőzésben, hanem a kezelésben is hatékony.

“A rendszeres fizikai aktivitás viszont pozitívan hat a hangulatra, örömérzetet okoz, javítja a stressztűrő képességet, aktív szerepe van az érzelemszabályozásban, növeli az önértékelést, pihentetőbbé teszi az alvást” – emeli ki a szakpszichológus. Hozzáteszi: a mozgás hatására javulnak a tanulási és memóriafunkciók is. Ha mindezt társaságban végezzük, az a kapcsolatokat is erősíti, hiszen lehetőség van a tapasztalatcserére, másokkal találkozni, beszélgetni, ami szintén pozitívan hat az ember hangulatára.

Bármilyen mozgásformát is választunk, a közepesen mérsékelt intenzitás a leghatékonyabb a hangulati panaszok megelőzésében vagy mérséklésében. Érdemes heti ötször fél órát szánni erre a tevékenységre, ami lehet séta, kirándulás, kocogás, és olyan aktivitások, amelyeket akár idősebb korban is el lehet kezdeni. A fokozatosság, a következetesség azonban minden esetben nagyon fontos. Tervezzük meg, hogy mikor, milyen mozgásformát választunk, hangolódjunk rá, és csak annyit teljesítsünk, amennyi jólesik.

Amellett, hogy a testmozgás a megelőzésben is fontos szerepet játszik, enyhe vagy középsúlyos depresszió esetében a terápia részeként is alkalmazható. “Ilyenkor egyéni vagy csoportos keretek között mozgásnapló vezetésével, önsegítő anyagokkal kiegészítve kerül sor a fizikai aktivitás növelésére, a folyamat és az eredmények áttekintésére” – magyarázza a szakember.

Forrás: Semmelweis Egyetem
Kép(ek) forrása: Getty Images