Az itt látható, helyi nevén “Taieri kedvence” (Taieri Pet) elnevezésű hosszúkás lencsefelhő az új-zélandi Déli-sziget déli részének jellegzetes időjárási viszonyai és topográfiája miatt alakul ki. A Landsat 8 műhold OLI nevű műszere szeptember 7-én készített képet erről a jelenségről.
A lencselfelhő (altocumulus lenticularis) jellemzően a hidegfrontok átvonulása után, légköri hullámmozgások során jelenik meg. „Lencse vagy mandula formájúak, vagy hosszan elnyúló, pados szerkezetet mutatnak, körvonalaik rendszerint élesek. A padok állhatnak szorosan egymás mellé simuló felhőelemekből, vagy lehetnek többé-kevésbé simák, ekkor határozott árnyékot vetnek” – olvasható a Metnet.hu felhőatlaszában.
“A Taieri kedvence gyakori látvány az Otago régióban, Middlemarch közelében” – mondta John Law, az új-zélandi MetService meteorológusa. Itt az erős északnyugati szelek átcsapnak a meredek oldalú, lapos tetejű hegységen, amely majdnem merőlegesen áll az uralkodó szelekkel szemben. “Amikor a felhő a hullám tetején kialakul, szinte mozdulatlanul lebeg az égen, miközben az erős szél formázza” – tette hozzá a szakember.
A lencsefelhők sima, jól körülhatárolt peremmel rendelkeznek. A földi és légi megfigyelők is “óriási palacsintatoronyként” írták le őket, amelyek mintha egy helyben lebegnének. Ez azonban csalóka. “A Taieri kedvence megjelenése remek jelzés az erős magaslati szelek jelenlétére” – magyarázta Law. Ezek a felhők veszélyt jelenthetnek a légi közlekedésre a függőleges áramlatok, a súlyos turbulencia és a jegesedés miatt. Bizonyos esetekben a lencsefelhők közeledő csapadékot is jelezhetnek.
Hasonló jelenség a közelben is kialakulhat, az Időkép.hu videóján az látszik, ahogy a Magas-Tátra vonulatai felett alakultak ki a jellegzetes felhők.