Life Fehér Patrik 2024. 11. 15.

Fülhallgatót használsz? Jó, ha ezt tudod!

Érdemes odafigyelni, hogyan használod a fülhallgatódat, ugyanis egyetlen rossz mozdulattal is komoly problémákat okozhat a füledben az eszköz.

Amióta hordozhatóvá vált a zene, azóta léteznek fülhallgatók. Időről időre annak közvetlen és közvetett veszélyeiről is szó esik, hogy valami az ember fülébe van dugva: régebben a slágertéma a halláskárosodás volt, bár ez talán kisebb gond napjainkban, amikor az okostelefonok és más rendszerek folyamatosan figyelmeztetnek, ha magas a hangerő. Ennél már aktuálisabb probléma az, hogy a zene vagy a hallgatott podcast kizárja a külvilágot, annak figyelmeztetéseit, így több baleset is erre vezethető vissza.

Van azonban egy másik, a fülesek által okozott gond is: a hallójárati fertőzések. A közösségi oldalakon mostanság több olyan bejegyzés is felbukkant, melyek mindenféle megbetegedésről szólnak, okozóikként pedig a fülhallgatókat jelölik meg.

Belegondolva lehet ennek realitása, hiszen ezek a kütyük azért nem a legtisztább eszközök a világon. Sport közben ráizzadunk, van, hogy csak bedobjuk a zsebünkbe, de olykor még a barátok fülébe is bekerülhet, ha közös zenehallgatásról van szó.

Fülhallgatót használsz? Jó, ha ezt tudod!

A DW által megszólaltatott német szakorvos szerint azonban ezek önmagukban nem okoznak problémát. Kis túlzással lehet bármilyen koszos egy fülhallgató, addig nem lesz tőle bajunk, amíg nem nyomkodjuk bele nagyon a fülünkbe.

A kulcs az eszköz elhelyezése. Ha túlságosan is nyomkodjuk, erőltetjük a fülünkbe a fülest, akkor vele együtt nyomjuk a bőrt is. Ennek hatására a felület megsérülhet, a bőrünk felületén lévő vékony réteg – mely itt részben épp a fülzsírból áll – pedig megszakadhat. Ez az elsődleges védelmi vonalunk a baktériumok, gombák és vírusok ellen, ám ha ez megsérül, akkor már a tisztának tűnő fülhallgató is okozhat betegségeket.

Forrás: DW
Kép(ek) forrása: Getty Images