Life Kovács Miklós 2024. 11. 20.

Kína új, de ismerős eszközt vet be az űrversenyben

Kína újra felidézi az űrsiklók korát, a továbbfejlesztett eszköz személyzet nélkül visz majd rakományt saját űrállomásukra, teljesen automatikusan működve.

Kína az űrversenyben is magasabb fokozatba kapcsol. A Holdra készülnek, saját űrállomásuk pedig már most is van, a Tienkung (magyar fordításban: mennyei palota), ahová az állandó személyzetnek rendszeresen kell ellátmányt küldeni. Erre a problémára találtak ki egy régi-új megoldást.

A Haolung az amerikai űrsikló újragondolt változata, amely annak előnyeit próbálja majd kidomborítani a hátrányok nélkül. Ezzel akarják a kínaiak megoldani az olcsó, újrahasznosítható, teherszállításra használható űreszköz kérdéskörét. 

Természetesen állami fejlesztésről van szó, melynek célja, hogy a 10 méter hosszú és 8 méter széles eszköz személyzet nélkül tudjon egy rakéta segítségével Föld körüli pályára állni, majd csatlakozni a Tienkung űrállomáshoz, végül sértetlenül visszatérni, és egy reptéren landolni.

A Haolung a tervek szerint a Tiangong űrállomáson dokkol majd, lehetővé téve az űrhajósok számára, hogy be- és kilépjenek a rakomány gyűjtése vagy tárolása érdekében. A küldetés befejezése után a Haolung leválik az űrállomásról, önállóan pályát módosít, belép a légkörbe, majd magától visszatér a kijelölt repülőtérre.

Ezzel kiváltanák az eddig használt Tiencsou űrhajót, ami minden küldetés végén elégett a légkörben. Az űrsikló olcsóbban lesz üzemeltethető, és sokkal könnyebb is, tömege nagyjából fele az előd 14 tonnájának, ami óriási előrelépés.

Forrás: space.com
Kép(ek) forrása: CCTV+