Ahogy közeledik a karácsony, az ünnepi készülődés egyik legfontosabb eleme, a karácsonyfa beszerzése is napirendre kerül. Magyarországon minden évben több százezer család választ élő vagy műfenyőt, hogy otthonukat ünnepi hangulattal töltse meg. Az árak azonban évről évre változnak, amit több tényező befolyásolhat, például az időjárás, a termelési költségek növekedése és a kereslet.
A piaci kereskedők előrejelzése alapján a fenyőfaárak átlagosan 5-10 százalékkal alakulhatnak a tavalyi szint felett:
Az Agroinform.hu múlt heti felmérése szerint a vásárlók 72 százaléka tervez legalább 7 ezer forintot költeni fenyőfára, ezen belül 44 százaléknyian terveznek 10 ezer forintnál nagyobb kiadást. A vásárlók 62 százaléka a legdrágább fenyőfaj, a Nordmann-fenyő iránt érdeklődik.
A fenyőfát vásárlók körében évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend a Nordmann-fenyő: míg a 2022-es felmérésben 54 százaléknyian választották, idén már 62 százaléknyian részesítik előnyben ezt a fajtát. A lucfenyő 22, míg az ezüstfenyő 14 százalékos értékkel foglalja el a népszerűségi lista következő helyeit. További fajtákat a vásárlók mindössze 2 százaléka keres az árusoknál. Az ebbe a körbe tartozó fenyőfajok közé a termelők elmondása szerint a feketefenyő mellé fokozatosan bekerül a kolorádói fenyő is, amellyel részben a gombabetegség miatt visszaesett duglászfenyő-kínálatot igyekeznek kipótolni.
A megkérdezettek 60 százaléka másfél méter feletti, 40 százalékuk ennél kisebb fenyővel tervez. Gyökeres, földlabdával árusított fenyők iránt pedig minden nyolcadik vásárló érdeklődik.
A realitásokat figyelembe véve idén jelentősen megnőtt a fenyőfára szánt összegek nagysága: a vásárlók 72 százaléka idén már várhatóan 7 ezer forintnál nagyobb összeget fordít erre a célra, ezen belül 22 százaléknyian 15 ezer forintnál is nagyobb összeget terveznek elkölteni.
A lakosság több mint negyede fenyő helyett műfenyőt díszít karácsonykor. Érdekesség, hogy – részben az előző évek kampányainak köszönhetően – a többség már nem a környezetvédelmet (23%) jelöli meg a legfőbb indokként, hanem a többszöri felhasználhatóság miatti árelőnyt (44%).
„Valójában a műfenyő az, amely az előállítás, a szállítás és (jó esetben) a megsemmisítés miatt jelentősen terheli a környezetet, ráadásul megvásárlásával nem hazai termelőket, hanem távol-keleti gyártókat támogatunk” – hangsúlyozta Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője. “A többség szerencsére továbbra is kitart a hagyományos karácsonyfa vásárlása mellett, amelynek termesztése nagyon hasonló más mezőgazdasági növény termesztéséhez, a karácsonyi időszakot követően pedig a kidobott fák legnagyobb részét komposztálják.”
Magyarországon ma 600-700 családi gazdaság termeszt 3000-3500 hektáron fenyőfát, az így megtermelt mennyiség a hazai kereslet mintegy háromnegyedét fedezi. Bár az idei aszályos nyár a fenyőfatermelés központját képező dél-zalai régióban a keleti országrészben tapasztalhatónál jóval kisebb károkat okozott, az éghajlat változása hosszabb távon komoly kihívást jelent az ültetvények számára.
A szakportálnak nyilatkozó termesztők 72 százaléka számolt be arról, hogy a melegebb és változékonyabb időjárás miatt több a kártevő, emiatt a korábbinál többet kell a növényvédelemmel foglalkozniuk.