Life Fehér Patrik 2024. 12. 14.

Dartslogika: Miért ér kevesebbet a tábla közepe?

Egy laikus számára logikátlannak tűnhet, hogy a dartstábla közepe kevesebb pontot ér 4 másik, a táblán szétszórva elhelyezett mezőhöz képest. Itt a magyarázat!

December második fele, illetve az ünnepi időszak a sport világában a dartsról is szól. Itthon is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kocsmai időtöltésből magát globális sporteseménnyé kinövő játék.

A tévés szörfözés közben azonban eszébe juthat a sportágat csak felszínesen követőknek, futtában elkapóknak, hogy

mi a fenéért ér kevesebb pontot a tábla közepe, mint más mezők?

A válasz igényel némi táblaismeretet is. A dartstáblán 1-től 20-ig számokra, valamint középre dobhat az ember. Napjaink legnépszerűbb táblavariánsán van egy szélső, dupla pontot érő, valamint egy belső, tripla pontot érő gyűrű is. Utóbbi az, ami megkavarja a logikusnak tűnő rendet, hiszen a tripla 20, a tripla 19, a tripla 18 és a tripla 17 több pont, mint az 50-et érő bullseye. Ráadásul a 20, a 19, a 18 és a 17 pozíciója, sőt, az összes számé logikátlan, rendezetlen.

A jelenleg használt, legelterjedtebb dartstábla pontkiosztása (Kép: Cmglee/Wikimedia)

A jelenleg használt, legelterjedtebb dartstábla pontkiosztása (Kép: Cmglee/Wikimedia)

A számok rendezésének kérdésébe most ne menjünk bele, a lényeg igazából annyi, hogy a történelem így alakította, de a 20-as fixen mindig a legfelső szám volt. Matematikai modellek szerint egyébként ez a mostani elrendezés az optimális, azaz rontás esetén nem túl nagy, de nem is túl kicsi a büntetés.

A más célzós játékokban látott logikát, azaz a tábla közepe, mint legtöbb pontot érő terület elvet a szorzókörök rontják el. Alapvetően ugyanis nem mindig volt például tripla pontot érő terület a táblákon. A régebbi, Yorkshire típusú táblán például a középső rész – még ha kisebb is – ugyanúgy 50-et ér, de kívül legfeljebb csak 40 pontot szerezhet az ember. A modern dartstáblán a triplázókör mellett megjelent a bullseye körül is egy gyűrű, 25 pontos értékkel – ezzel a belső terület lett a dupla pontos zóna, megőrizve a 50 egységes értéket. Létezik egyébként még olyan táblaváltozat is, ahol négyszeres pontokat is lehet szerezni, ez pedig már végképp megkavarja a helyzetet.

Kép: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Kép: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Ezért láthatjuk majd az aktuális, december 15-én kezdődő darts-világbajnokságon is azt, hogy a játékosok a tripla 20-ra, a tripla 19-re vagy a tripla 18-ra dobálnak ahelyett, hogy a tábla közepét céloznák. Ennek a váltogatásnak az oka szintén a matematika: nem feltétlenül kell mindig a legtöbb pontot érő dobás, hiszen a feladat az, hogy pontosan 501 pontot dobjanak minél kevesebb nyíllal. Ez akár 9-cel is összejöhet, többféle kombinációban.

Forrás: Wikipédia
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images