A marsi helikopter, az Ingenuity története szűk egy éve ért véget, a NASA pedig a közelmúltban közölte, miért történt a röpképtelenséget okozó baleset. A szerkezet propellerének több lapátja is eltört, de a gép működőképes maradt, stabil megfigyelőállomásként működik tovább.
A vizsgálat információi igazán a jövő miatt fontosak, az apró helikopter ugyanis forradalmi eredményeket ért el: bebizonyította, hogy a ritka marsi légkörben is lehetséges a forgószárnyas repülés. Már folyik is a következő generáció fejlesztése, a cél pedig minden téren túlszárnyalni az elődöt.
A Mars Chopper elnevezésű projekt már valódi, hasznos repülő eszközről szól, az Ingenuitynél 20-szor nehezebb gép akár 3 kilométert is repülhet majd egyszerre. Teherbírása is sokkal nagyobb lesz (5 kilogramm), az egység akkora lehet, mint egy városi terepjáró, a hat rotorján pedig összesen 36 lapát segíti majd a felemelkedést és a repülést.
Ezek a tervezett marsi repülő eszközök felülről nagy felbontású képeket készíthetnek, amelyek segítségével olyan földtani jellegzetességek és tudományosan fontos helyszínek is azonosíthatók, amelyek eddig rejtve maradtak, és hozzájárulhatnak a múltbeli élet nyomainak felkutatásához. Emellett a szárazföldi egységek útvonalát is hatékonyan tudják majd tervezni a légi felvételek alapján, valamint olyan helyeken is elemezni tudják majd a talajt, ahol a roverekkel nem volna lehetséges.