A proktológusok már régóta hangoztatják, hogy az étrend alapvetően befolyásolja az aranyérbetegségek kialakulását. Természetesen nemcsak attól függ, hogy mit eszünk, de ez is szerepet játszik. A hétköznapi ételeink egy része komoly rizikófaktor, éppen ezért jó tudni, hogy melyiket fogyasszuk mértékkel. Hogy miért? A székrekedés miatti erőlködés könnyedén kihozhatja az aranyeres csomókat, amelyek aztán viszkethetnek, vérezhetnek és fájhatnak.
Ha valaki nem figyel, és úgy küldi le ezeket az ételeket a torkán, mintha nem lenne holnap, akkor könnyen „eldugíthatja” a hátsó kipufogót. Ennek végeredménye sajnos nem egy vagány dörrenés lesz.
Milyen ételekkel vigyázzunk? A magyar nemzeti ételek közül kockázati tényezőt jelenhet a pörkölt, a gulyás, a disznósajt, a kolbász, a lángos, a palacsinta, a túrós csusza és a rántott hús.
Ezek mindegyikének alacsony a rosttartalma, és lelassítják az emésztést. A marha vagy disznóhús emésztése kifejezetten sokáig tart, és távozni is nagyon nehezen szoktak. Ezek az elfogyasztott állatok így bosszulják meg, hogy az asztalodra kerültek.
Nyilván nehéz ellenállni egy ízletes pörinek, vagy egy családi recept alapján készült gulyásnak. Arra azonban figyelni kell, hogy mellette magas rosttartalmú ételeket is fogyassz. Kerüljön a tányérodra gyümölcsöket gazdagon tartalmazó zabkása, saláta, teljes kiőrlésű kenyér, zabpelyhes sütemények és muffinok, de a tésztákból is inkább a teljes kiőrlésű változatok mellett tedd le a voksodat. Ha teheted, akkor a reggelt indítsd magas rosttartalmú müzlivel.
Emellett fedezd fel a párolt zöldségekben rejlő lehetőségeket, mert rengeteg könnyen emészthető rostot tartalmaznak. A rostok az emésztés legfőbb támogatói, és indirekt módon segíthetnek a vastagbélrák, a székrekedés, az elhízás és a cukorbetegség megelőzésében, valamint a vér koleszterinszintjének alacsonyan tartásában is.
Sokszor fogyókúránál is ajánlják őket, mert teltségérzetet okoznak, ezáltal pedig csökkentik az étvágyat. Ezért a súlycsökkentő étrendek alapelemei.
Az étkezések közötti időben jól esik néha elmajszolni valamit. Ám jobb, ha nem a chipsekhez, édes péksüteményekhez, sós rágcsálni valókhoz, vagy esetleg instant levesekhez nyúlsz ilyenkor, hanem helyettük dióféléket (mandula, mogyoró) vagy aszalt gyümölcsöket nassolsz. Egy-egy gyümölcs, így például körte vagy alma elfogyasztása is segíthet. Ráadásul ezek is legalább annyira élvezetesek, mint a felsorolt nasik.
A rostdús étkezéssel csökkenthetjük az aranyér kialakulásának kockázatát. Fontos, hogy tudatos legyél ezen a téren, és ne csak azokat az ételeket fogyaszd, amelyek úgymond szembejönnek veled. Ha ugyanis az alacsony rosttartalmú ételek dominálják az étrendedet, akkor könnyen lehet, hogy hamarabb találkozol az aranyérrel, mint ahogy azt elképzelted.
H i r d e t é s
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!