A nukleáris energiát már az 1950-es évek óta alkalmazzák a szárazföldtől távol. Elég csak az atommeghajtású tengeralattjárókra vagy a jégtörő hajókra gondolni. Az Akademik Lomonoszov azonban egyik kategóriába sem tartozik: a 144 méter hosszú és 30 méter széles hajó ugyan technológiai szempontból a jégtörők testvére, de a civil lakosságot szolgálja.
Az úszó atomerőművet 2020 májusában állították szolgálatba, és ez lett a Föld legészakabbra található ilyen létesítménye. Két reaktora együtt 300 MW hőteljesítményre képes, melyből 70 MW elektromos áramot tudnak termelni. Mivel nem vagyunk szakértők, nem tudjuk megállapítani, hogy ez hatékonynak mondható-e vagy sem, mindenesetre a zord Csukcsföldön, Oroszország legkeletibb csücskében az emberek hő- és áramigényét valamivel ki kell elégíteni – és ez a hajó adja az ellátás 60 százalékát.
Az itt élő 5 ezer ember mellett fő fogyasztónak egy ércbánya mondható, de áram kell az ivóvíz előállításához is. Ezt napi 240 ezer köbméter tengervíz sótalanításával érik el.
Az elmúlt közel hat év alatt serényen dolgoztak is a részecskék, aminek két következménye lett. Egyfelől az úszó atomerőmű rekordot döntött, és 1 millió kWh, azaz egymilliárd Wh áramot generált a fogyasztóknak. Másfelől elfogyott az üzemanyaga, ezért újra is kellett tankolni némi uránnal. Tavaly az egyik reaktornál már megtörtént ez a folyamat, a Roszatom pedig közölte a rekorddöntéssel egyetemben, hogy a másik reaktorhoz is eljutott már az üzemanyag.
Az orosz atomenergetikai vállalat terve egyébként az, hogy ehhez hasonló, de nagyobb elektromos teljesítményű, 100 MW-os úszó atomerőműveket készítene más országok számára. Ezen hajók élettartamát több mint 60 évre tervezik.