Minden cukros üdítő, többek között a kóla és az energiaitalok közös jellemzője, hogy itatják magukat. Édességük miatt szomjoltó hatásuk kisebb, így többet is iszunk belőlük a kelleténél. Az agyunk persze jól érzi magát, mámorosan a cukortól és édesítőszerektől, de a testnek meg kell birkóznia a többi bevitt anyaggal.
Utóbbiakból származnak a gondok. Kutatások már eddig is kimutatták, hogy az ilyen italok rendszeres fogyasztása növeli az egészségügyi problémák kockázatát. Többek között hozzájárulhatnak a fogvesztéshez, az elhízáshoz, a 2-es típusú cukorbetegséghez, illetve szívbetegségek kialakulásához.
Persze a pontos számokat nehéz megállapítani, de nem lehetetlen. Erre az amerikai Tufts Egyetem kutatói vállalkoztak, akik vizsgálatuk során minden cukorral édesített italt figyelembe vettek – még a házi limonádét is, de a 100 százalékos gyümölcsleveket nem. Ezt követően kapcsolatot kerestek a fentebb említett egészségügyi problémák és a cukros üdítők fogyasztása között. Segítségükre volt az a 2,9 millió ember 118 országból, akik korábban kitöltöttek olyan kérdőíveket, melyből kiderültek az üdítőfogyasztási szokásaik is.
Az adatokra ráeresztettek egy modellt, mely az egész világot illetően kimutatta, hogy évente
“köszönhető” a cukros üdítőknek.