![](https://firstclass.hu/uploads/2025/02/GettyImages-1429088-scaled.jpg)
Ezek a régiók nemcsak turisztikai látványosságok sorát építik meg, de hegyvidéki tájaik tökéletes terepei is az ilyen extrém struktúráknak. A tervezéskor különös figyelmet fordítanak az üveg minőségére és a statikai biztonságra; a többrétegű, nagy teherbírású üvegeknek köszönhetően gyakorlatilag veszélytelen a séta, bár a tériszonyt ez aligha enyhíti.
Magyarul „Bátor Férfiak Hídja” néven is emlegetik a Hunan tartomány egyik fő látványosságává vált építményt. Bár a lentebbi riválisok mellett ma már nem számít a „leghosszabbnak”, amikor elkészült, hatalmas figyelem övezte. Nevéhez híven a 180–200 méteres magasságban kifeszített hídon az átlátszó padló miatt tényleg bátorság kell az átkeléshez.
A festői szépségű dél-kínai Csangcsiacsie Nemzeti Parkban 2016-ban nyitott meg ez az üvegpadlós híd. A mintegy 300 méteres magasságban húzódó, 430 méter hosszú üveghídra naponta legfeljebb 8000 turistát engednek fel, és a látogatás előtt egy nappal korábban regisztrálni kell.
6 méter széles és 430 méter hosszú, a látvány bámulatos és félelmetes (Fotó: Visual China Group via Getty Images)
Az összesen 10 új világrekordot felállító építmény üvegpadlója törhetetlen a júniusban végzett törés- és terheléspróba szerint. Egy utasokkal teli kéttonnás terepjáró is átment a hídon. A “kínai Grand Canyon” felett húzódó híd padlója három réteg edzett üveglapból áll, a 99 lap háromszor 4,5 méteres és 15 milliméter vastag. A sérült elemek cserélhetők. Akkoriban még egy 5,5 kilós kalapáccsal végzett törésteszttel is bizonyították a híd tartósságát.
A 488 méter hosszú sicsiacsuangi üvegpadlójú gyalogos függőhíd két meredek szikla között feszül a szakadékot 218 méteres (66 emeletnyi) magasságban átívelve. A Hopej tartományban, Pingsan megyében létesült látványhídról káprázatos kilátás nyílik a hegyekkel, természetes vízesésekkel, ősi városokkal és templomokkal tarkított Hunkjaku tájegységre.
A hidat több mint 1000 darab 4 centiméter vastag üveglapból állították össze. Az építtető, a helyi turisztikai vállalat szerint az üveghidat eleve úgy tervezték, hogy a közepe felé haladva kissé kilengjen a látogató alatt, némi “izgalommal” fűszerezve a páratlan vizuális élményt.
A 488 méteres híd több mint 200 méteres mélység felett húzódik. (Fotó: Zhang Haiqiang/Visual China Group via Getty Images)
Az építtető szerint a rekordhosszúságú híd a kínai szabványok által megköveteltnél 3,5-szer több terhet bír el.
Kína déli részén, Kuangtung tartományban, három szurdok felett feszül ez a gigantikus híd, a Huangcsuan. 2020-ban Guinness-rekordként is bejegyezték “a leghosszabb üvegpadlós függőhíd” kategóriában (ekkor még nem készült el a Bacslung). Több száz méter magasságban húzódik, panorámája pedig egyaránt bemutatja a sziklás hegyvidéket és a vízmosások által mélyített völgyeket.
2020-ban rekorder lett, de Vietnam elhódította a trónt. (Fotó: Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
A Guinness Rekordok Könyve által is hitelesített Bacslung (Fehér Sárkány) jelenleg a világ leghosszabb üvegpadlós hídja. A vietnámi hegyvidéki táj felett ível át, így átszelésekor lélegzetelállító látványt nyújt a dzsungellel borított völgy. Két hegycsúcsot köt össze egy 150 méter mély völgy fölött, és a hídon egyszerre akár 450 turista is tartózkodhat.
A vietnámi Fehér Sárkány híd háromrétegű edzett üvegből készült, amelyet a francia Saint Gobain cég gyártott. Az építtetők szerint még ha egy üvegpanel egyik rétege el is törne, a másik két réteg továbbra is képes lenne megtartani öt tonna súlyt.
A gyaloghíd teherbíróképességét úgy ellenőrizték, hogy teher- és személyautókkal hajtottak rá.
Világszámnak számító gyalogos híd nálunk, Magyarországon is van, méghozzá a Nemzeti Összetartozás hídja . A közelmúltban átadott, 721 méter hosszú építménnyel mi sem maradunk szégyenben, itt olvashatsz róla bővebben: