![](https://firstclass.hu/uploads/2025/02/GettyImages-638819472-scaled.jpg)
Oroszország mai napig azon kevés államok egyike, amely a szankciók, háborús helyzet, gazdasági kihívások ellenére rendszeresen küld rakétákat az űrbe. Mondhatni, értenek hozzá, ezért lehet hitelt adni az Izvesztyija orosz lap beszámolója alapján az Interesting Engineering által továbbközölt hírnek, amely szerint a Roszatom tudósai már a plazmahajtómű működő prototípusán dolgoznak.
Ez a megoldás forradalmasíthatja a bolygóközi űrutazást, és emberi legénységek előtt is megnyithatja az utat a Mars felé. A hajtóművel már az 1960-as évek óta kísérleteznek, de működőképes méretben, megfelelő tolóerőt generáló konstrukciót még nem sikerült létrehozni.
Már tesztelik az oroszok. (fotó: Roszatom)
A szerkezet rádiófrekvenciás váltóáramot használ a gáz ionizálására és a plazma előállítására. Az üzemanyag esetünkben hidrogén, melynek protonjai és elektronjai kerülnek főszerepbe. Ezek a töltött részecskék áramlanak két elektróda között, miközben azok nagyfeszültségű árammal mágneses mezőt generálnak. Ez az erőtér a részecskéket kilöki a hajtóműből, a felgyorsult plazma pedig eléri a 100 km/másodperc sebességet, amivel jelentős tolóerőt generál.
Ezzel elvileg sokkal nagyobb utazási sebességet lehet elérni, mint a hagyományos üzemanyagot égető hajtóművekkel. A jelenleg alkalmazott technológiával óriási kihívás egy emberi küldetés a Marsra.
A 2020-ban idított Perseverance rover közel hét hónap alatt érte el a vörös bolygót, egy nagyobb, emberekkel a fedélzeten induló űrhajónak ez még tovább tartana. Az oroszok ígérete szerint viszont a plazmahajtóművel ez az idő 1-2 hónapra csökkenne.