![](https://firstclass.hu/uploads/2025/02/PIA22207large.jpg)
Suni Williams és Butch Wilmore nem pusztán bekerült az űrhajózás történetébe, nevük vastagabb betűvel is beírható a történelemkönyvekbe azok után, hogy 8 naposra tervezett tavaly júniusi küldetésük még mindig tart. Ha minden jól megy, márciusban végre hazatérhetnek az asztronauták a Nemzetközi Űrállomásról.
A váratlan kalandnak volt egy olyan hozadéka is, hogy Williams rekordot döntött, de a félresiklott projekt általában sem telt haszontalanul. Az űrhajósok ugyanis végső soron dolgozni mentek az ISS-re, csak ez most kicsit tovább tart, mint tervezték.
Felmerülhet azonban a kérdés, hogy ezt vajon hogyan honorálja a munkáltató. Az, hogy nyolc nap helyett immár több mint nyolc hónapot elvesznek az ember életéből, már a közel sem mindegy kategória. A helyzet azonban az, hogy a túlórát nemigen fizetik meg az űrben.
Mint az UNILAD Tech írja, egy korábbi asztronauta, Cady Coleman elmondása szerint az űrhajósok nem számíthatnak jelentős pluszjuttatásokra. Amerikai szövetségi alkalmazottakként ugyanolyan elszámolásban részesülnek, mint más “munkatársaik”, akik a Földön mennek külföldi kiküldetésre. Ez nagyjából napi 4 dollárt (kb. 1530 forintot) jelent.
Williams és Wilmore épp a napokban teljesítette félrement küldetésük 250. napját, azaz a túlórapénzük csupán most érte el az ezer dollárt (383 ezer forintot). Ez itthon sem túl erős összeg 8 hónapra leosztva, nemhogy az Egyesült Államokban, így vigasznak tényleg csak az unokáknak mesélhető történet, valamint a rekord marad.