Magic Fehér Patrik 2025. 02. 21.

Friss felvételek készültek a Hold láthatatlan oldaláról

Egy, a Holdra tartó űrszonda folyamatosan rögzíti, mit lát, és égi kísérőnk másik oldalára is rálátott, miközben közelített az égitesthez.

Január 15-én a SpaceX egyik Falcon 9 rakétáján két szonda is útnak indult a Hold felé. Ezek közül az egyik, a Firefly Aerospace nevű cég által kifejlesztett Blue Ghost hamarosan meg is érkezik égi kísérőnk felszínére. Küldetésének célja annyi, hogy az eddigieknél több infót gyűjtsön be az égitestről, hogy az adatok segítségével a szakértők jobban megismerhessék a Holdat, mielőtt embereket küldenénk oda. Ha egyszer Holdat ér a Kék Szellem, akkor földi idő szerint két hétig kutat majd, megfigyel és küldi az adatokat a Földre.

Adatokból már most sincs hiány, ugyanis a Blue Ghost gyakorlatilag azóta bombázza információval a földi központot, amióta elhagyta a bolygót. Útját végig rögzíti mozgóképes formában, ami egyedülállónak mondható. Február 20-áig összesen már 3,5 millió kilométert tett meg, valamint 18,7 GB adatot küldött haza, benne számtalan remek felvétellel.

Friss felvételek készültek a Hold láthatatlan oldaláról

A legjobb képek és videók február 13-a után születtek. A Blue Ghost ekkor állt Hold körüli pályára, majd február 18-án egy 3 perc 18 másodpercig tartó üzemanyagégetési ciklussal a hajtóműve sokkal közelebb tolta az égitesthez, előkészítve a leszállást. Ezt követően tudott a Hold túlsó oldaláról is jó képeket készíteni, kb. 120 kilométeres magasságból.

Miért csak a Hold egyik oldalát látjuk?

A Hold a távoli állócsillagokhoz viszonyítva 27 nap 7 óra 43 perc alatt tesz meg egy fordulatot. Ez a forgási sebesség pontosan annyi, mint amennyi idő alatt a Hold megkerüli a Földet, ezért a Hold mindig ugyanazon oldalát mutatja a Föld felé.

Ha minden a tervek szerint halad, a Blue Ghost március 2-án landolhat a Holdon, aztán két hét múlva örökre leáll.

Forrás: Firefly Aerospace