
1 mm vastag és 3,5 mm hosszú, mi az? Ha ezt a kérdést kapná valaki, mostantól nyugodtan felelheti rá, hogy ez egy pacemaker, köszönhetően az USA-beli Northwestern University kutatóinak. A szakemberek ugyanis egészen apróra zsugorították a szívritmus-szabályozót, mely a világon több millió embernek segít abban, hogy életben maradjon.
Az apróság megalkotói találmányukkal elsősorban az apróságoknak szeretnének segíteni, vagyis annak az egy százaléknyi újszülöttnek, akik valamilyen szívritmuszavarral látják meg a napvilágot. Nekik jobb esetben csak néhány hétig van szükségük pacemakerre, ez az eszköz pedig tökéletesen megfelel a célra.
Mérete miatt ugyanis könnyű bejuttatni a szervezetbe: a kütyü elfér egy fecskendőben, azaz egy szuri, és már a megfelelő helyen dolgozhat is a pacemaker. A rendszer vezeték nélkül működik, fénnyel kell aktiválni, és ha már nincs szükség rá, nyom nélkül feloldódik a szervezetben, azaz nem kell újabb műtét ahhoz, hogy kikerüljön a testből.
A rizsszemnyi gép, mely a felnőtteknek is tud segíteni szívműtétek után, az energiát a szervezetből nyeri. A benne található galvánelem a test folyadékaival kölcsönhatásba lépve generál elektromos impulzusokat, melyet a szívet stimulálják. Mielőtt kész lett az emberi használatra is alkalmas megoldás, kipróbálták egereken, patkányokon, disznókon, kutyákon, valamint emberi szíven is, igaz, csak laboratóriumi körülmények között.
Mindeddig a pacemaker jól végezte dolgát, de mire a valódi emberi tesztekig eljuthat a kütyü, még két-három év biztosan eltelik a szakértők szerint.