Life Kovács Miklós 2025. 04. 17.

Már a zászló is felkerült az új magyar űrhajós ruhájára

Véget ért a kiképzés, felkerült a magyar zászló az űrruhára, melyrt Kapu Tibor ölt majd magára, amikor elindul a Nemzetközi Űrállomás felé.

Az Axiom Mission 4 (Ax-4) űrhajósai, köztük a magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor, és tartalékosa, Cserényi Gyula, sikeresen befejezték a NASA űrhajóskiképzését. A felkészülés 2024 augusztusában kezdődött a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában, ahol az Ax-4 legénységének tagjai intenzív oktatáson és gyakorlati képzésen vettek részt.

A NASA programja során az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás moduljainak valósághű modelljeiben gyakorolták az űrállomáson végezhető műveleteket, vészhelyzeti eljárásokat, valamint a tudományos kísérletek végrehajtását.

Ez a program kiegészült az Axiom Space által biztosított különleges modulokkal, illetve a SpaceX tréningjeivel is, amelyek során leginkább a Dragon-kapszulára koncentráltak a legénység tagjai.

Krzysztof Paszyk, Peggy Whitson, Donald Tusk, Slawosz Uznanski-Wisniewski, Tibor Kapu egy Lengyelországban tett látogatás során. Fotó: Foto Olimpik/NurPhoto via Getty Images)

Krzysztof Paszyk, Peggy Whitson, Donald Tusk, Slawosz Uznanski-Wisniewski és Kapu Tibor egy Lengyelországban tett látogatás során. Fotó: Foto Olimpik/NurPhoto via Getty Images)

A kiképzés végét egy hagyományos “patch-bulit” zárta, melynek keretében az Ax-4 csapata a NASA és az Axiom Space küldetésirányítóival együtt ünnepelt. Ennek során a legénység megkapta a küldetés egyedi felvarróját az űrruhákra, valamint a nevük és nemzetiségük zászlaja is feltűnt már azokon az űrruhákon, amelyeket viselni fognak a küldetés során. Így már felkészülve várhatják a startot, a csapat a tervek szerint 14 napot tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson, ahol komplex feladatokat látnak el.

Fotó: David McNew/Getty Images)

Fotó: David McNew/Getty Images)

A küldetés parancsnoka a NASA nyugalmazott asztronautája, Peggy Whitson lesz, Kapu Tibor mellett a legénység tagja még az indiai Shubhanshu Shukla és a lengyel Sławosz Uznański is.

A SpaceX által fejlesztett ruha fő látványossága a 3D-nyomtatással készült sisak, amelynek átlátszó “rostélya” rézzel és indium-ón-oxiddal bevont fényvisszaverő réteget kap – erre az erős napsütés miatt van szükség. Kamerát is szereltek bele, valamint a belsejében egy head-up display vetíti az üvegre az olyan, legfontosabb információkat, mint a ruha nyomása, hőmérséklete és relatív páratartalma.  

Fontos fejlesztés az ízületek csatlakozási pontjainál alkalmazott lágy összeköttetés. Ennek köszönhetően könnyebben mozognak az űrhajósok, mint a korábbi ruhák esetén: képesek végtagjaikat behajlítani, kezeiket mozgatni akár az űrhajón belül, az érintőképernyők kezelése közben.

A SpaceX célja, hogy egyetlen, sokoldalú űrruhát fejlesszen ki, amely alkalmas mind az indítás, a visszatérés, illetve az űrséták során történő használatra. Ez a megközelítés nemcsak a hatékonyságot növeli, hanem elősegíti a jövőbeli holdi és marsi küldetésekhez szükséges űrruhák fejlesztését is.

Forrás: HUNOR/Facebook
Kép(ek) forrása: SpaceX