Life Bartha Ádám 2025. 04. 28.

A fél világ hálás lehet Paris Hilton botrányaiért

A celebek prototípusa, Paris Hilton botrányai miatt a Hilton család hatalmas összegektől esett el, de furcsa módon ezért a világ egésze hálás lehet.

Paris Hiltont lehet szeretni vagy gyűlölni, de az biztos, hogy a 2000-es évek egyik nagy látnoka volt. Minden támadás ellenére olyan személyes márkát hozott létre, amely a mai online kultúrában már magától értetődő vágynak számít.

Sokak szerint Paris volt az első igazi ún. celeb, azaz aki azért híres, mert híres. A feléj irányuló gyűlölethullám alapja tehát az volt, hogy valódi teljesítmény nélkül vált híressé. Hilton megítélése nem könnyű. Míg az ellenzői szerint lefektette napjaink mérgező celebkultúrájának alapjait (Kim Kardashian is az ő köreiből nőtt ki), támogatói mindig is értékelték stílusát és humorát, amely jelentős öniróniával párosult. Ráadásul az örökösnő nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az amerikai képviselőház tavaly elfogadta a bentlakásos intézményekben élő kiskorúak fokozott védelmére irányuló törvényjavaslatot, melynek Paris évek óta nyilvános arca volt.

Mindazonáltal a 2000-es években Paris Hilton főként a botrányai és az extravagáns életstílusa miatt vált ismertté. Letartóztatták ittas vezetésért, saját valóságshow-ja jött ki (The Simple Life), ráadásul egykori párja a szexvideójukat is kiszivárogatta. Paris erről később úgy nyilatkozott, hogy a szivárogtatás teljesen az engedélye nélkül történt és ő maga egy centet sem keresett rajta.

Paris megtestesítette az extravagáns celebéletstílust, ezt pedig kevesen ítélték el annyira, mint a saját nagyapja, a Hilton-birodalom ura, Barron Hilton. A Hilton Hotels működésének csúcsán a szállodalánc több mint 500 létesítményt üzemeltett világszerte, és több milliárd dollárnyi éves bevételre tett szert. Barron eredetileg azt tervezte, a megszerzett vagyont családi körben örökíti tovább: a gyerekek és az unokák összesen mintegy két tucat személyt tettek ki, és Barron azzal számolt, hogy ők viszik tovább a dinasztiát.

Illusztráció (Getty Images/pick-uppath)

Illusztráció (Getty Images/pick-uppath)

Az 1990-es évek végére a Hilton Hotels a világ egyik legnagyobb presztízsű szállodalánca volt, majd Barron 2007-ben döntő lépésre szánta el magát. Eladta a teljes láncot a Blackstone Group nevű pénzügyi óriásnak 26 milliárd dollárért.

Az üzlet lezárása után Barron személyesen több mint 4 milliárd dollárnyi szabadon felhasználható vagyonra tett szert. És bár a hotelmogul egész életében azt tervezte, hogy vagyonát a családja fogja megörökölni, két unokája keresztülhúzta az egész család számításait.

A patriarcha ugyanis rendkívüli ellenérzéssel tekintett Paris és Nicky Hilton,médiaszerepléseire, köztük a legkülönbözőbb botrányokra. A nagyapa végül 2007 karácsonyán sokkolta a családot, amikor bejelentette, meggondolta magát, és a 4,5 milliárd dolláros vagyonnak (mai árfolyamon, inflációval korrigálva közel 2500 milliárd forint) mindössze 3 százalékát osztja szét a két tucat családi örökös között, míg a fennmaradó összeget  – 97% –  összeget egy humanitárius vagyonalap, a hotellánc alapítójáról (aki Barron apja volt) elnevezett Conrad N. Hilton Foundation kapja.

Eredetileg tehát az örökösök azzal számoltak, hogy fejenként nagyjából 190 millió dollárt (mai árfolyamon kb. 105,5 milliárd forint) fognak kapni. Barron döntése értelmében viszont a teljes szétosztandó összeg (tehát a 4,5 milliárd dollár 3 százaléka) mindössze 135 millió dollárra csökkent. Ha ezt elosztjuk két tucat örökössel, akkor az jön ki, hogy a családtagok (adózás előtt) durván 5,6 millió dollárt (kb. 3 milliárd forint) kaptak fejenként.

A döntés a legkevésbé épp Paris Hiltont rázta meg, aki folyamatosan építette a saját birodalmát, és jelenleg a nettó vagyona hozzávetőleg 300 millió dollár (kb. 107 milliárd forint).

Mindazonáltal Paris botrányai végül azt érték el, hogy több milliárd dollár áramlott abba a humanitárius vagyonalapba, amely (Conrad Hilton akarata szerint) többek között a hajléktalanokat, kábítószer-használókat, mentális betegségekkel küzdőket, a szűkölködő gyerekeke vagy a természeti katasztrófák károsultjait támogatja.

Emellett az alapítvány osztja ki minden évben a világ legnagyobb összegű humanitárius díját (Conrad N. Hilton Humanitarian Prize), amely összesen 1,5 milliárd dollárt oszt szét különböző nonprofit jótékonysági szervezeteknek.

A 2019-ben elhunyt Barron döntésének eredményeként az alapítvány ma már 7,3 milliárd dolláros (kb. 2600 milliárd forint) vagyonnal gazdálkodik, és továbbra is aktívan segít a rászorulókon. Végső soron tehát Paris Hilton botrányai nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a Conrad Hilton nevével fémjelzett alapítvány a világ egyik legjelentősebb humanitárius szervezete legyen.

Forrás: Celebrity Net Worth
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Matt Winkelmeyer/Getty Images for Stagecoach