
Először sikerült lefilmezni közösen berúgó csimpánzokat Bissau-Guinea erdeinek mélyén. Az állatok közösen fogyasztottak alkoholtartalmú erjedt gyümölcsöket, ráadásul ezeket nagylelkűen meg is osztották egymással. A tudósok szerint pedig ez sokkal fontosabb esemény, mint azt elsőre gondolhatnánk.
A csimpánzok ugyanis nem egyszerűen becsíptek a gyümölcstől, hanem mindenfajta konfliktus nélkül osztották meg egymással a táplálékot. Ez arra utal, hogy a csimpánzok társas tevékenységként fogyasztották az alkoholt, hasonlóan az emberhez. Az alkoholtartalmú gyümölcsöket egyébként más állatok is előszeretettel fogyasztják. A hím gyümölcslegyek például azért, hogy vonzóbbak legyenek a nőstények számára.
A kamerákat az Exeteri Egyetem kutatói állították fel az erdőkben, az eredményeiket pedig a Current Biology című folyóiratban publikálták. A lefilmezett csimpánzok erjedt afrikai kenyérgyümölcsöt fogyasztottak, miközben több alkalommal nagylelkűen engedték egymásnak, hogy mindenki ehessen a gyümölcsből. Noha a kenyérgyümölcs alkoholtartalma nem túl magas, az egész napos fogyasztása során már könnyedén be tudnak csípni a csimpánzok is.
A kutatók úgy vélik, ez a viselkedés egy ősi társas kapcsolódási formára utalhat. Amennyiben tehát a csimpánzok valóban a társas együttlét miatt fogyasztják az erjesztett gyümölcsöt (vagyis az alkoholtartalom miatt, és nem azért, mert így könnyebben emészthető a táplálék), akkor ez arra utalhat, hogy az alkoholfogyasztás iránti vágy több millió évre nyúlhat vissza. Sokkal azelőttre, hogy a Homo sapiens egyáltalán létezett.
Az alkohol szeretetének nem biztos, hogy szociális okai vannak, legalábbis evolúciós szempontból. Valószínű, hogy nagyjából 10 millió évvel ezelőtt egy közös ősünkben létrejött egy genetikai módosulás, amely lehetővé tette az alkoholfogyasztást. Ennek következtében az emberszabásúak számára könnyebbé vált a túlérett, alkoholtartalmú gyümölcsök megemésztése.
A kutatók azt is hangsúlyozzák, hogy a csimpánzokra általában nem különösebben jellemző a táplálékok ilyen megosztása. A most lefilmezett viselkedés tehát közelebb hozhat minket ahhoz, hogy jobban megértsük nemcsak a csimpánzok viselkedését, de az alkoholfogyasztás szociális szerepét az evolúciós fejlődésünk során.