
A Huawei május közepén, berlini eseményén rántja le a leplet az okosórakínálata új csúcsáról, a Watch 5‑ról, amely két méretben (42 mm és 46 mm) érkezik. A modell nemcsak a számozással lép szintet, az új generáció teljesen áttervezett tokkal, saját eSIM‑mel és vadonatúj egészségi funkciókkal érkezik. Hazánkban elsők között tesztelhettük a széria csúcsát, a nagyobb méretű, titánházas verziót.
Ha az okosórák mezőnyét Forma-1‑hez hasonlítjuk, a Huawei Watch 5 46 mm‑es, titántokkal és titánszíjjal szerelt kiadása jelenleg a rajtrács első sorában áll. A gyártó tízéves hordhatóeszköz-technológiai tapasztalatát sűrítette egyetlen, stílusosan férfias csomagba, amelyben a repüléstechnikai minőségű titán találkozik a vadonatúj X‑TAP multiszenzoros egészségplatformmal.
Tény, hogy vannak a sorozatnak egyéb darabjai, szintén menő szíjakkal, de ha mégis egy különleges, az okosórák között újat villantó darabra vágyunk, és nem akarunk semmilyen kompromisszumot kötni, akkor ezt a kivitelt kell kosárba raknunk.
Pár napos ismerkedés után még csak téblábolok a funkciók erdejében, a Watch 5 tényleg a lehető leggazdagabb szolgáltatási csomagot zúdítja a nyakunkba. Ezért inkább melegítsünk be a külsővel.
Elcsépelt a letisztult és elegáns jelzőpár, szinte már szinte bűn használni, de itt muszáj, mert ezek írják le legjobban a titánszíjas kivitelt. A számlapot teljesen síkra csiszolták, így a zafírüveg most egy vonalba simul a házzal, az egyetlen látható kezelőszerv pedig egy klasszikus tekerőgomb (korona) a jobb oldalon.
A titán ráadásul nem csak esztétikailag tesz hozzá az órához: könnyű és ellenálló is.
Sűrűsége kisebb, de szilárdsága meghaladja az acélét. Ezért a titán óraszíjak nemcsak könnyűek, hanem rendkívül erősek és tartósak is. Kevésbé karcolódnak, ráadásul fémallergiások is hordhatják, korrózióálló, bírja az izzadtságot és a hétköznapi vegyszereket.
Esti futás közben pedig egy pillanatra sem éreztem, hogy „ránehezedne” a csuklómra – a szíjjal együtt 54 gramm nem sokat nyom. (Egy hagyományos, acéltokos, acélszíjas, mechanikus szerkezetű karóra 120-140 gramm között van.)
Ha pedig vége az edzésnek, és egy találkozókkal teli nap következik,akkor is jól mutat a Huawei Watch 5, nem lóg ki egy hétköznapi irodai szettből. A ház formáját a az űr határát 100 km-es magasságban meghatározó Kármán‑vonal ihlette – aki minimalista, mégis határozottságot sugalló órát keres, annak mindenképp érdemes megnéznie ezt a sorozatot.
Napsütésben is jól látható a kijelző
Nem rejtett apróság, jót tesz a használhatóságnak: a 3000 nit fényerejű LTPO 2.0 AMOLED kijelző nem egérmozi, és még a zsúfoltabb kártyákon is minden adat jól leolvasható, emellett a menüpontok kezelése is könnyű.
A Huawei okosórájával gyakorlatilag egy minilabort csatolunk a csuklónkra, amely az eddigi megoldásoknál sokrétűbb és pontosabb információkat ad szervezetünkről. Bevallom, egészséges emberként kicsit túlzásnak is tűnt a rengeteg adat, hiszen a “betegek” ellenőrizgetik állandóan a pulzust, véroxigénszintet, rajzoltatnak EKG-görbét a szívverésükről.
Nyilván aki az egészséges élet elkötelezett híve, és belemerült az élethosszat növelő, életminőséget javító megoldások tengerébe, annak ezek az adatok aranyat érnek, és a Huawei igyekszik tényleg pontos és tudományosan megalapozott számokat tálalni a színes grafikonokhoz.
Ilyen megoldás a véroxigén mérése, ami iparági újdonság, mivel két érzékelővel dolgozik. A jobb alsó X‑TAP érzékelőt 10 másodpercig érintve a Watch 5 folyamatosan rajzolta ki az oxigénszintemet, a valós időben frissülő grafikon nagyobb motivációt nyújt, mint bármelyik sportóra, amit eddig hordtam.
Az eddigieknél pontosabb a kétszenzoros véroxigénszint mérés
A gyártó digitális felhős hátteret is hozzátesz az összképhez: a HarmonyOS 4.3‑ba épített Health Cloud a mérést rögtön kontextusba helyezi, figyelmeztet a fáradtság‑ vagy stresszcsúcsokra, és edzést, légzőgyakorlatot javasol, ha az értékek elhagyják a zöld zónát.
A mért értékek közül stressz-szintet mutató “Érzelmi jólét” funkció lóg leginkább ki a sorból. Ez elvileg egy holisztikus képet, összegzést ad a rengeteg adatból, amit vérünk áramlásából, a szívverésből, a testhőmérsékletből szűr le a rendszer.
Ezek alapján kötélidegeim vannak, mert a dugóban araszolás, késés, ügyfélkapura érkező NAV-levél sem tudta kirobbantani a stressz szintemet a normál tartományból. Az viszont üdvös, hogy a cikkírásba merülve az eszköz pár óra görnyedés után már rezegve jelzett, hogy álljak fel, különben baj lesz.
Ha három másodpercig nyomva tartjuk az X‑TAP‑et a számlapon, az 11 paramétert – köztük az újdonságnak számító HRV‑t és az érszűkület‑értéket – mér végig egy perc alatt.
Egy kávészünetnyi időt felemésztő kontrollvizsgálat lett belőle: az óra jelezte, hogy az éjszakai ötórás alvás után magasabb a stressz‑szintem, de a lépcsőzés még belefér, mert a pulzusom nyugalmi értéke egészséges. Ez a fajta proaktív egészségmenedzsment abszolút hiányzott a kategóriából.
Testünk digitális naplóját vezeti a Huawei Watch 5, miközben csuklóból hozza az okosórák egyéb elvárt funkcióit
Így ülőmunkához vagy sportos aktivitáshoz, az alvásminőség, életminőség csekkolásához is jó eszköz a Watch 5, amely természetesen klasszikus óraként is jól üzemel, a letölthető számlapok változatosak, rengeteg információt nyújtanak, a gesztusvezérléssel pedig funkciók hadát tudjuk előcsalogatni.
A “Double Slide/Double Tap” kézmozdulatok engedélyezése után szó szerint vakon tudtam hívást fogadni kerékpározás közben: hüvelykujjal végigsiklottam a mutatóujj középső perce felett, a második húzásra megjelent a zöld ikon, majd egy dupla koppintás, és már beszéltünk is. A próba kedvéért vizes kézzel is teszteltem – a Watch 5 így is működött.
A Watch 5 immár teljesen önálló kommunikációs eszköz: az LTE‑képes eSIM‑modullal telefon nélkül is kezeli a hívásokat, streameli a zenét, és a dupla sávos „Sunflower GPS” révén pontosabban rögzíti a nyomvonalat hegyvidéki terepen is.
A szolgáltatói eSIM beállítása három percet vett igénybe a Huawei Health alkalmazásban, onnantól a Watch 5 már magától csörgött, navigált, sőt a WristFeed segítségével a TikTok For You is villámgyorsan elérhető lett. Üdvös a bővítés, és a sok elérhető alkalmazás, de ha van dolog, amitől legalább a szabadidős sporttevékenységek idejére jó megszabadulni, az pont a TikTok. A Wi‑Fi 6 támogatással villámgyors az adatáramlás, emiatt egyszer sem volt érezhető fennakadás a tesztelt készüléknél.
A fémház és a titán szíj nagyon más mint amit eddig megszoktunk az okosórák világában
A Watch 5 elég pontos GPS-t kapott, szépen leköveti a mozgásunkat. A futás, kerékpározás és erőnléti edzés alapadatai mellett futball‑ és kosárlabda‑módot is kínál, így tényleg keresni kell azt a mozgásformát, amiről nem tud adatot gyűjteni a rendszer.
Az energiaellátásra sem lehet panasz: intenzív használat mellett is kibír két teljes napot, vegyes, mindig‑kijelzős módban pedig a gyári ígéret szerint eléri a hét-tíz napot. A vezeték nélküli gyorstöltés fél óra alatt 60 százalékot pumpál a cellába, a teljes feltöltés sem tart tovább kilencven percnél.
Hétvégén direkt a takarékosakkumulátor-beállítást választottam: GPS‑szel rögzített 10 km séta, két óra könnyű edzésnek is beillő kertészkedés és egyórányi zenehallgatás után négy napot bírt 60 % töltöttségről indulva.
Normál módban, mindig bekapcsolt kijelzővel együtt három és fél napot produkált – a 90 perces teljes feltöltés pedig tényleg bármelyik nap végén belefér. A Huawei az üzemidőt ráadásul dinamikus akkukezelő algoritmusokkal toldja meg, amelyek figyelik a felhasználói szokásokat, és a háttérben lekapcsolják a fölösleges funkciókat.
A kínai gyártó újdonsága május 15. és 25. között rendelhető elő, az értékesítés május 26-án kezdődik. A Watch 5 ezzel árban alája lő a csúcskategóriát uraló modelleknek, miközben szenzorfronton ambiciózus csomagot ad, így minden esélye megvan rá, hogy az idei szezon legérdekesebb darabja legyen az androidos okosórák frontján.
Május 26‑tól a titán szíjas Watch 5 mellé 1 év extra garancia és három hónap Health+ előfizetés jár, szakértők által vezetett edzésprogramokkal. A MediaMarktban 20 000 Ft‑os ajándékkártya, az Euronicsnál, Alzánál és mobilszolgáltatóknál pedig FreeBuds 6i fülhallgatós csomag teszi csábítóbbá. A tesztpéldány 259 990 forintos árcédulájával persze a csúcsot képviseli, a kisebb, kevésbé exkluzív, de funkciók terén ugyanolyan ütős, kisebb csuklójuknak, kevésbé feltűnő eszközt keresőknek egyenesen ajánlott 42 mm-es verzió 179 900 forint, ezt figyelembe véve már nehéz jobb ár‑érték arányú prémiumokosórát mutatni a mezőnyben.
A Huawei Watch 5 titánszíjas változata férfias külsőt, professzionális egészség‑ és sportfunkciókat, valamint valóban telefonfüggetlen életmódot kínál. Az X‑TAP olyan plusz, amellyel nemcsak lekövetjük, de józan korlátok között előre láthatjuk szervezetünk állapotát. Ha egyetlen, minden nap viselhető kütyüt keresel, amely a munkahelytől a bringaúton át a hegyi ösvényig végigkísér, akkor a Watch 5‑tel nem lősz mellé.