Life FIRSTCLASS 2025. 05. 20.

Jó hírt kaptak a diákok a nyári szünetre

Az iskolai évzáró után azok a diákok, akik némi zsebpénzre tennének szert és dolgozni mennek, magasabb órabérre számíthatnak – közölte egy iskolaszövetkezet.

Az egyszerűsített foglalkoztatás közterheinek február 1-jétől bekövetkezett emelése miatt számos szegmensben, így tavalyhoz képest a mezőgazdasági és vendéglátási idénymunkák területén is megnőhet az igény a diákok iránt, akiknek a költségelőnye immár kiugró lett a foglalkoztatók számára – akár további órabéremelés mellett is. Szintén változást jelent a korábbiakhoz képest, hogy a távol-keleti konkurencia dömpingszerű megjelenése padlóra küldte a hazai e-kereskedelmi cégeket, akik idén jóval kevesebb diák munkájára tartanak igényt. Emellett telítődni látszik az IT-szektor is, amelynek mostanra többé-kevésbé sikerült kezelnie a korábbi permanens munkaerőhiányt.

“A diákmunkával elérhető jövedelem vonzerejét az is növeli, hogy 2022 óta SZJA-mentes a 25 év alatti munkavállalók jövedelme” – emelte ki Pénzes Lili, a Trenkwalder diáküzletágának operatív vezetője. “Ez azt jelenti, hogy például egy diákszövetkezetben foglalkoztatott tanuló teljes egészében megkaphatja a bruttó órabérét, ami a jelenlegi átlagot jelentő 2150 forint esetében 323 forinttal nagyobb jövedelmet jelent óránként. A nyári időszakra kínált alapórabéreket pedig számos esetben teszik még vonzóbbá olyan kiegészítő juttatásokkal, mint a műszakpótlék, a heti minimum 2-3 műszak esetén járó jelenléti bónuszok, vagy éppen céges busszal történő szállítás a lakóhely és a munkahely között. Emellett egyre több helyen érhető el a diákok számára a hibrid munkavégzés lehetősége, ami érezhetően elősegíti a Z generáció munkaerőpiaci integrációját.”

Bár már javában zajlik a jelentkezés a felajánlott pozíciókra, aki a tanulmányi szünetben szeretne munkát vállalni, egyelőre még rengeteg lehetőség között válogathat. A jelentkezés során komoly előnyt jelent, ha valaki – a jellemzően heti 20-25 órára vállalt – munkaidejének beosztásával rugalmasan tud alkalmazkodni a foglalkoztató cég igényeihez.

Az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet tapasztalatai egyébként számos, a Z generációval kapcsolatos sztereotípiát megcáfolnak. Például azt is, hogy ez a korosztály minden eddiginél gyakrabban váltogatja munkahelyét. Az irodai/szakmai pozíciókban elhelyezett diákok 86 százaléka a felvételt követő egy év után is ugyanannál a cégnél maradnak, és egyre jellemzőbb az is, hogy a diplomaszerzést követően a cég saját állományába veszi át a végzett hallgatót.

Hol mennyit lehet keresni diákként ezen a nyáron?

  • vendéglátás, idegenforgalom: 2000-2500 Ft/óra
  • adminisztrációs feladatok és irodai asszisztencia: 2100 Ft/óra
  • üzleti kiszolgáló központok és call centerek: 2150 Ft/óra
  • gyártási, logisztikai és kereskedelmi feladatok: 2250 Ft/óra
  • IT, telekommunikáció és üzleti intelligencia: 3000 Ft/óra
Forrás: Trenkwalder
Kép(ek) forrása: Getty Images