
Az Európai Unió Föld-megfigyelési programja, a Copernicus szerint 2025 harmadik és negyedik hónapja globálisan az eddigi második legmelegebb március, illetve április volt a rendelkezésre álló mérések szerint.
Bár a pontos nyári hőmérsékletet hónapokkal korábban lehetetlen előrejelezni, az eddigi trendek alapján idén is forró nyári hónapokra számíthatunk.
A köpönyeg.hu szerint például a sokéves átlaghoz képest melegebb periódusokra van kilátás, és az is valószínű, hogy hosszabb, tartósabb hőhullámokat élünk majd át, különösen júliusban és augusztusban.
Komfortérzetünk növelésére több megoldást választhatunk: vásárolhatunk légkondicionáló berendezéseket, különféle ventilátorokat, de természetes módszerekkel is tehetünk azért, hogy lakásunk hűvös maradjon. Sőt, az igazán egészséges, komfortos és energiahatékony eredményért ezeket a módszereket kombinálhatjuk is.
A tavalyi hosszú hőhullámok nyomán az idei nyár közeledtével egyre többen gondolkoznak klíma beszerzésén, az LG Magyarország szakértői szerint azonban nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni a döntést. Júliusban, a legnagyobb kánikula idején ugyanis szinte lehetetlen szabad klímaszerelőt találni, és már most gyorsan telnek a szolgáltatók naptárjai. A szakemberek leterheltsége egyre inkább csúcsra jár, így a forró napok beköszöntével akár hónapokat is várhatunk a beszerelésre.
Ha viszont már most megkezdjük a folyamatot, még időben megtalálhatjuk a számunkra legmegfelelőbb klímaberendezést és a hozzáértő szakembert a beszereléshez.
Ha légkondicionáló beszerelése mellett döntünk, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy a nyári hónapokban nem érdemes 25,5 fok alá állítanunk a beltéri hőmérsékletet, ha nem szeretnénk kiugró villanyszámlákat kézhez kapni. Azzal is érdemes számolni, hogy minél magasabbra állítjuk a benti hőfokot, annál kevesebb energiát fogyasztunk – ugyanis minél melegebb van kint, annál keményebben kell dolgoznia a klímának, hogy tartsa a beállított hőmérsékletet.
A beltéri hőmérséklet beállításánál mindig érdemes figyelembe venni a kültéri hőmérsékletet: a különbség ne haladja meg a 8–10 Celsius-fokot, hogy szervezetünknek legyen ideje fokozatosan hozzászokni a hűvösebb levegőhöz.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy kerüljük a közvetlen légáramot, vagyis ne tartózkodjunk hosszabb ideig ott, ahová a klíma a hideg levegőt fújja, mert még az enyhébb huzat is könnyen megfázást okozhat. Egészségünk megóvása érdekében fontos a klíma szűrőinek rendszeres tisztítása és cseréje, valamint az is, hogy az egyes szezonok között ellenőriztessük mind a beltéri, mind a kültéri egységeket. Ha már van klímánk, és ezt tavaly óta nem tettük meg, érdemes még most, a csúcsidőszak előtt felkeresni a hozzáértő szakembert.
Bár a ventilátorok önmagukban nem hűtik le a levegőt, csupán annak áramoltatásáról gondoskodnak, így nem helyettesítik teljes mértékben a légkondicionálót, mégis sokat javíthatnak a komfortérzetünkön, különösen, ha nincs klímánk, vagy annak használatát szeretnénk kiegészíteni. Mennyezeti ventilátor esetén fontos figyelni a forgásirányra: nyáron a lapátoknak az óramutató járásával ellentétesen kell forogniuk, mert így felfelé irányítják a levegőt, ami kellemesen szellős, hűvös érzetet kelt.
A napos időszakokban nagy segítséget jelentenek a külső árnyékolók és sötétítőfüggönyök, mivel csökkentik a közvetlen napsugárzás okozta felmelegedést. Éjszakára célszerű az ablakokat kinyitni, a függönyöket elhúzni, majd reggel, amikor újra emelkedni kezd a hőmérséklet, ismét bezárni az ablakokat és lehúzni az árnyékolókat, így bent tarthatjuk az éjszaka beáramlott hűvös levegőt.
Ettől függetlenül természetesen szükség esetén nap közben is érdemes szellőztetnünk, hiszen a klíma és a ventilátor sem szolgál friss levegővel. Tartós hőség, azaz több egymást követő forró nap esetén azonban a falak átmelegedése miatt hosszabb távon hatékony megoldást a légkondicionáló jelenthet.
Emellett az energiatakarékosság és beltéri hőtermelés csökkentése érdekében ajánlott a tűzhely, sütő, hajszárító és más hőt kibocsátó eszközök használatát a nap hűvösebb szakaszaira időzíteni. A jól szigetelő nyílászárók szintén segítenek abban, hogy a lakás lassabban melegedjen fel.
Egy klíma beszerzése szerencsére már nem kell, hogy megzavarja lakásunk gondosan kialakított berendezését. A légkondicionáló berendezések ma már számos színben és stílusban érhetők el, és akár teljesen el is rejthetjük őket, ha olyan megoldást választunk, ami egy hagyományos lakberendezési tárgyra hasonlít.