Life Kovács Miklós 2025. 07. 01.

A víz a múlté: ezzel érdemes hidratálni a kánikulában

A kutatások szerint a forró napokon a víz csak rövid távú megoldást nyújt, vannak jobb italok is, ha hidratálásról van szó

Te is azok közé tartozol, akik a melegebb hónapokban csak nagy nehezen gurítják le az állítólag annyira fontos két vagy több liter szénsavmentes vizet, a végén pedig mintha csak átfolyt volna rajtad a Niagara, és ugyanolyan szomjas vagy?

Könnyen lehet, hogy egyszerűen csak nem a megfelelő italt iszod.

Egy 2023-as, 72 férfi részvételével készült tanulmányban a St. Andrews Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a tiszta víznek nem kellene főszerepet játszania a folyadékpótlásban. Különösen akkor nem, ha az a cél, hogy a folyadék a szervezetben is maradjon. Sokkal hasznosabb lehet más italokat választani. De mégis, melyek ezek?

Ronald Maughan és kutatócsoportjának célja az úgynevezett BHI (beverage hydration index), vagyis az italhidratációs index meghatározása volt. Ez leegyszerűsítve azt méri, hogy egy adott ital elfogyasztása után négy órával mennyi folyadék marad a test szöveteiben. Mennyi végzi a vécében, és miért?

A kísérlet során 72 éhgyomorra érkező férfi résztvevő 30 perc alatt ivott meg egy liter szénsavmentes vizet, vagy ennek megfelelő mennyiséget a másik három tesztitalból: rehidratációs folyadékból, teljes tejből vagy zsírszegény tejből. A következő négy órában vizeletmintákat vettek tőlük, valahányszor szükségét érezték. A mintákból a kutatók kiszámították a BHI-értéket, figyelembe véve az italok víztartalmát is.

A dobogó legfelső fokára a rehidratációs folyadék került, mögötte futott be a teljes tej, és harmadiknak a zsírszegény tej. A lista a megszokott italokkal folytatódik: a szénsavas vízzel, a kólával, a diétás kólával, a forró teával, a jeges teával, a kávéval, a narancslével, a sportitalokkal és a világos sörrel – utóbbiról egyébként is tartja magát az ökölszabály, hogy „egyet iszol, kettőt pisilsz”, mivel közismerten vizelethajtó hatású.

Ki vagy nyertes?

Az “ORS – orális rehidratációs folyadék” a folyékony tápanyagkészítmények tudományos megnevezése. Ezek cukor, só, tápanyagok és elektrolitok hozzáadásával gondoskodnak arról, hogy a dehidratált szervezet gyorsan visszanyerje a vizet a szöveteibe – és az ott is maradjon egy darabig.

Az ok egyszerű: a tiszta víz túl gyorsan távozik a szervezetből. Ezt bárki megerősítheti, aki lehúzott már egyszerre két liter vizet, és utána percenként járt a mosdóba. Ha pedig ehhez még egy gyomor-bélrendszeri fertőzés, ételmérgezés vagy valami komolyabb is társul, a tiszta víz magával sodorja azokat az ásványi anyagokat és nyomelemeket is, amelyekre a testnek égető szüksége lenne a működéshez.

Egészséges embereknek persze nincs szükségük klinikai oldatokra. A tanulság számunkra annyi, hogy egy korty tej a kávéba, vagy egy darab gyümölcs vagy zöldség pont elegendő ahhoz, hogy a folyadék lassabban szívódjon fel és tovább maradjon a szervezetben.

Forrás: chip.de
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images/ Miljan Živković