
Légzéstechnikákkal, tudatos felkészüléssel, vagy akár relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető, de akár el is kerülhető a hosszú várakozásokkor fellépő szorongás, frusztráció, stressz, rosszullét vagy pánik. Előfordulhat, hogy az utazások nemcsak az élményekről, hanem a váratlan bosszúságokról is szólnak. Késik a repülő, órákat kell várni egy zsúfolt reptéren vagy határátkelőn, esetleg megáll a metró vagy a lift, és nem indul tovább.
Ezek a hétköznapi, mégis váratlan szituációk gyakran próbára teszik a türelmünket. Dr. Purebl György, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója szerint a feszültség ilyenkor természetes, de van rá mód, hogy felvértezzük magunkat ellene.
Akár heves szívdobogással, mellkasi szorítással, izzadással, szédüléssel is járhat egy hirtelen kialakuló, nem várt stresszhelyzet. Az emberek olyankor gyakran válnak idegessé amikor borul a megszokott programjuk, vagy úgy érzik, akadályoztatva vannak valamiben, főként, ha a szabad mozgásuknak szab gátat egy váratlan helyzet. Tipikusan ilyenek a hosszú várakozással járó szituációk, ahol nincs lehetőség a gyors továbblépésre, minimális a mozgástér, ezért a feszültség egyre növekszik.
Vannak észrevétlenül is alkalmazható technikák, melyek segítségével oldható a feszültég, és ezáltal a fókusz is máshová kerül. A legismertebb módszer a mindfulness, azaz a tudatos jelenlét gyakorlása, amelyben az adott pillanatra koncentrálunk.
A klausztrofóbiával küzdők helyzete összetettebb. Itt már nemcsak frusztrációról, hanem irracionális félelemről, pánikreakciókról is szó lehet. Az ilyen esetekben terápiás segítségre van szükség, melyek során a fóbiák kezelésekor a beteg fokozatosan szembesül a félelmetes helyzetekkel – akár virtuális valóság segítségével is – emeli ki a szakember.
„Egyszerű technikákat is érdemes kipróbálni, például a légzésszabályozást másodpercmutatós óra vagy telefon segítségével: belégzés során lassan elszámolunk háromig, majd kilégzés során is háromig, majd egy másodperc szünet – mindezt meghatározott ütemre, másodpercenként” – javasolja dr. Purebl.
Ezzel szabályozni tudjuk a légzésünket, és ezen keresztül idegrendszerünk aktiváltsági szintjét, magunkra figyelünk, az érzéseinkre, gondolatainkra és néhány perc alatt érezhetően csökken a feszültség, nyugtató a hatás – teszi hozzá. Ezeken kívül hallgassunk relaxációs hanganyagokat, zenéket, meditációs podcasteket. Emellett a test ellazítása is hatékony módszer lehet, amit ülve is végezhetünk. Feszítsük meg majd lazítsuk el a talpat, combokat, karokat.
Az izomfeszültség tudatos elengedése ugyanis fizikai megkönnyebbülést eredményez. A Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológiai Tanszékének szakemberei mindenki számára elérhető a mindfulness, a Magatartástudományi Intézet pedig rövid relaxációs hanganyagokkal nyújt gyakorlati segítséget.
A kisgyerekes szülők számára a helyzet különösen nagy kihívást jelenthet. Ilyenkor nem csak önmagunkat, hanem gyermekünket is le kell nyugtatni, azonban tudatos felkészüléssel ez a helyzet is könnyebb lehet.
Ha tudjuk, hogy esetleg várakozni kell, készüljünk játékokkal, közös feladatokkal, és próbáljunk meg minőségi időt tölteni a gyermekünkkel. Ez nemcsak eltereli a figyelmet a várakozásról, de örömteli élményt is adhat – javasolja a szakember.
A legfontosabb az, hogy legyen technikánk ezekre a helyzetekre. Ismerjük fel időben a korai jeleket – például a testi feszültséget vagy a negatív gondolatokat – és ne akkor kezdjük a nyugtató technikák megismerését, amikor már túl késő.