Life Fehér Patrik 2025. 07. 09.

Nem csak köretnek jó: van, ahol ház épül rizsből

Szokatlan építőanyaggal, tömbösített rizstéglákkal váltották ki a betont több helyen is Ázsiában. A lépést részben a klímaváltozás indokolta.

A globális felmelegedés, valamint az egyre több helyen fenyegető vízhiány miatt az építőipar számára is fontos, hogy új megoldásokat találjon a jövő épületeihez. Időnként fel is bukkannak új fejlesztések és ötletek, ezekről gyakran értesülünk, is mert modern körülmények között születnek, alkotóik pedig beszámolnak róluk a világnak.

Akadnak azonban olyan forradalmi ötletek is, melyek a világ szeme elől rejtett helyen születnek meg, majd szinte csak ott használják őket. Mondhatjuk, hogy ilyenek a rizsből készült házak is, melyek Kirgizisztánban épülnek.

A közép-ázsiai ország szintén küzd az emelkedő hőmérsékletekkel és a víz hiányával, utóbbi miatt pedig a beton használatát is meg kell fontolni, mivel eléggé vízigényes anyagról van szó. Így került képbe egy építkezésnél a rizsszemeket borító vékony héj, a pelyva, melyből egyébként hulladék lenne, de jelen esetben téglává préselve, kiszárítva remek építőanyagként funkcionál.

Nem csak köretnek jó: van, ahol ház épül rizsből

“Szigetelési és költségszempontból is kényelmesnek bizonyult, és nem mellesleg az építőknek is” – fogalmazott a rizstégla kapcsán Akmatbek Uraimov, újdonsült háztulajdonos.

Nem csak köretnek jó: van, ahol ház épül rizsből

A tégla 60 százaléka áll egyébként pelyvából, a többi rész agyagból, cementből és egy olyan ragasztóanyagból áll, ami mindenféle kemikáliáktól mentes. Az ötletgazda egy 27 éves férfi, Nurszultan Taabaldijev, akinek még gyerekkorában jutott eszébe az egész, és mára már ott tart, hogy 300 házba kerültek be különleges téglái.

Nem csak köretnek jó: van, ahol ház épül rizsből

Megoldása egyébként nem csak a betont váltja ki, hanem a rizspelyva felhasználását is megoldja. A gabonahéjból évente 31,4 millió tonna keletkezik, és mivel eddig nemigen lehetett semmire sem használni, legfeljebb kidobni vagy elégetni, súlyos környezeti problémát jelentett. A probléma persze még mindig fennáll, de legalább végre létezik egy biztosan működő megoldás, mely enyhíthet a helyzeten.

Forrás: AFP
Kép(ek) forrása: Guliza Urustambek kyzy / AFP