Life Kovács Miklós 2025. 07. 22.

Sokat aludtál mégis piszok rosszul keltél? Ez állhat a háttérben

Kómásan ébredsz pedig korán feküdtél, és még az esti sör is a hűtőben m aradt? A tudósok megfejtették a titkot, és nem az számít, amire eddig gondoltál.

Ismerős az érzés, amikor a vekker csörgésére legszívesebben falhoz vágnád a telefont? Amikor a szundi gomb a legjobb barátod, és a nap első gondolata az, hogy bárcsak aludhatnál még pár órát?  Egy friss kutatás most bebizonyította, hogy a reggeli állapotodnak szinte semmi köze ahhoz, mennyire ügyeltél a lefekvésre. A kulcs valami egészen másban rejlik.

Agyhullámok a mikroszkóp alatt

Holland idegtudósok 20 alanyt vizsgáltak egy high-tech, 256 szenzoros „sapkával” a fejükön, hogy feltérképezzék, mi zajlik az agyban az ébredés pillanatában. Több mint 1000 ébredést elemeztek, a természetestől az órára kelésig, és egy kőkemény mintázatot fedeztek fel.

A nagy felismerés: ha az álmodással teli REM-fázisból rángat ki az ébresztő, sokkal nagyobb eséllyel leszel egész nap egy zombi. Ezzel szemben, ha egy másik alvási fázisban történik a kelés, frissebbnek és energikusabbnak érzed magad.

Élőben látták hogy ébred az agyunk

A kutatók vizuálisan is látták, mi történik. Amikor REM-fázisból ébredsz, egy idegi aktivitási hullám söpör végig az agyadon, méghozzá elölről hátrafelé. Először az agyad „vezérlőközpontja” (a prefrontális kéreg) kapcsol be, ami a döntésekért és a tervezésért felel. Ezt követi egy lassabb hullám, ami az agy látásért felelős területén csapódik le. A rendszer lassan, darabosan áll fel.

Ezzel szemben, ha nem az álmodó fázisból kelsz, az ébredés egy központi pontból indul, de onnantól hasonló pályát jár be, valószínűleg egy gördülékenyebb „rendszerindítást” eredményezve. Bár a kutatók még az út elején járnak, a felfedezés forradalmi. A lényeg, hogy a reggeli frissesség kulcsa nem feltétlenül a kihagyott vacsorán, esti mediáláson múlik hanem azon, hogy az ébresztőd a megfelelő alvási ciklus végén szólaljon meg. 

Ez a tudás megnyithatja az utat az olyan okosébresztők és viselhető technológiák előtt, amelyek képesek monitorozni az alvásodat, és pontosan akkor keltenek, amikor a legkevésbé visel meg. Persze ez sem csodaszer, ha éjjel kettőkor esel be az ágyba egy görbe este után, akkor a legmodernebb algoritmus se ment meg a pocsék másnaptól.

Kép(ek) forrása: PeopleImages/Getty Images