Gyerekkorunkban legtöbbünk megpróbálkozott a papírrepülő-hajtogatással. Voltak, akik arra mentek rá, hogy alkotásuk minél tovább a levegőben maradjon, én viszont a modelljeimet egyre távolabbra szerettem volna repíteni. Mindez azonban nem csupán egy gyerekkori hóbort, a mai napig rendeznek például papírrepülő-dobó versenyeket. Tavaly Budapesten is tartottak egyet a Red Bull szervezésében, a győztest el is vitték az ausztriai világdöntőre.
Az ilyen megmérettetéseken valóban a világ elitjével találkozhat az ember, de nem a legjobbakkal. Az aktuális rekorderek most éppen a repülőgépgyártó Boeing mérnökei, akik beltérben 88,31 méterre dobták el alkotásukat. A Guinness Világrekordok által is hitelesített eredmény december 2-án született, és 418 centiméterrel szárnyalja túl a korábbi csúcsot.
This group of #TeamBoeing engineers from St. Louis officially broke the Guinness World Record for the farthest flight by a paper aircraft. 🌎
Read more about how Dillon and Garrett used their passion and knowledge for engineering: https://t.co/42RJgMqYEE#EngineersWeek @GWR pic.twitter.com/XXoY26osf6
— The Boeing Company (@Boeing) February 22, 2023
A Guinness szabályai szerint ezekhez a kísérletekhez mindössze egyetlen papírlapot, illetve némi ragasztót használhatnak azok, akik rekordot szeretnének dönteni. A három készítő, Garrett Jensen, Nathan Erickson és Dillon Ruble elmondta, hogy a rekorddöntéshez egy sima A4-es lapot használtak, abból is az engedélyezett legnehezebbet, melynek tömege 100 gramm/négyzetméter. Ennek az eldobásnál van jelentősége. “Minél nehezebb a papír, annál nagyobb lendületet kap eldobáskor” – tette hozzá Jensen.
A srácok egyébként másod- és harmadgenerációs Boeing-alkalmazottak, emellett gyerekkorukban rendszeresen hajtogattak repülőket és origamiznak, úgyhogy a repülés abszolút a vérükben van. “Reméljük, a rekord fennáll még egy darabig” – mondta bizakodva Jensen, hozzátéve, hogy a rekorddöntésre szimulációkkal is készültek: kiszámolták például, hogy a 40 fokos eldobási szög az ideális. Végül mindössze a harmadik dobás után jött is nekik a csúcsdöntés.
A pontos hajtogatási metódust egyébként ők sem árulták el, nem is mutatták meg a Guinness Világrekordok hivatalos felvételén sem:
Nyitókép: Getty Images