Néhány napja Magyarország égboltján is felvillant a sarki fény. Az ország északi-északnyugati része fölött eléggé vékony volt a felhőzet ahhoz, hogy látható legyen a tiszta égbolt, ennek – és egy intenzív geomágneses viharnak – köszönhetően pedig az északi fény is.
De nemcsak mi voltunk ilyen szerencsések, hanem az Easyjet Izlandról Manchesterbe tartó járatának utasai is, hiszen amikor a pilóta észlelte a sarki fényt, tett egy 360 fokos kört, hogy minden utas meg tudja csodálni. Az utasok természetesen elárasztották a közösségi oldalakat a fotókkal, videókkal.
Big thanks to the @easyJet pilot of EZY1806 from Reykjavik to Manchester who did a 360 fly by mid flight to make sure all passengers could see the incredible Northern Lights 🤩 pic.twitter.com/A4CHi9Hqgo
— Adam Groves (@APTGroves) February 27, 2023
A Nemzetközi Űrállomásról is megörökítették a geomágneses vihar okozta fényjelenséget. Josh Cassada, a NASA űrhajósa mindenkinél különlegesebb képet készített február 28-án.
Absolutely unreal. pic.twitter.com/pah5PSC0bl
— Josh Cassada (@astro_josh) February 28, 2023
Sarki fény akkor keletkezik, amikor a napszél annyira felkavarja a magnetoszférát, hogy töltött részecskék hatolnak be a napszélből és a magnetoszférából a felső légkörbe, a Föld mágneses mezejének vonzására, ahol energiájuk egy részét átadják a légkörnek. A légkör összetevői emiatt ionizálódnak és gerjesztődnek, így fényt bocsátanak ki különböző színekben. Leginkább késő ősztől kora tavaszig figyelhető meg gyakrabban az északi sarkkörtől északra, illetve a déli sarkkörtől délre. Magyarországon a februári eset előtt 2005-ben volt látható.
Formáját az ionizálódott összetevők mozgása határozza meg. A beérkező protonok elektronbefogással hidrogénatomokká alakulnak, így a gerjesztett hidrogénatomokra jellemző színeket bocsátják ki (vörös, kék, ibolya). Ilyenkor a légkör leggyakoribb összetevői az oxigén (vörös, zöld) és a nitrogén (kék, ibolya) színei is láthatók.
Képek forrása: Getty Images, Twitter