A stressz a jelenkori ember életének velejárója, amelyet nem kerülhet el. A havonta érkező számláktól kezdve a munkahelyi teendőkön át a vezetésig számos dolog válthat ki az emberből olyan biológiai reakciókat, amelyeket ezzel a névvel illetünk. A stressz, mint reakció azonban nem feltétlenül negatív dolog, még ha sokan a szó hallatán egyből erre gondolnak is.
A rövid válasz: nem, nem minden stressz rossz. Ez segítette túlélni az ősembereket is vadászat közben, de ez segít nekünk is például elkapni a levegőben egy leejtett poharat. A jó stressz jellemzője, hogy rövid ideig tart, inspirálja, motiválja az embert, segít az energia fókuszálásában, illetve a teljesítményünk időszakos javításában.
Ezt érezhetjük akkor is, amikor valakivel először megyünk randizni, vagy ha éppen játszunk valakivel, legyen szó akár társas-, akár videojátékról. A jó stressz segít és motivál abban, hogy elérjük rövid távon kitűzött céljainkat, összességében pedig boldogabbak és egészségesebbek leszünk tőle – igen, ez nem elírás, a jó stressz pozitív hatással van az immunrendszer működésére is.
A jó stressz rövid ideig tart és gyorsan elmúlik. Ekkor visszalassul normális üteműre a szívverés és a légzés, az izmok pedig ellazulnak, és semmiféle negatív következményt nem szabad az embernek tapasztalnia. Ha ez ebben a formában nem teljesül, akkor beszélhetünk rossz stresszről.
Ha pusztán a biológiai folyamatokat nézzük, ugyanaz történik jó és rossz stresszes helyzet megélésekor a szervezettel. A legnagyobb különbséget az időtényező jelenti: az, ami rövid távon jó hatással van ránk, hosszú távon kimerít és lefáraszt. Kicsit olyan ez, mint az autózás: bármelyik autóval mehetünk rövid távon padlógázzal, de ha hosszan csináljuk ezt, a technika előbb-utóbb megadja magát, amikor a leggyengébb pont nem bírja tovább a terhelést.
A rossz stressz lehet rövid ideig tartó is: itt a különbség a testünk stresszre adott válaszreakciójában mutatkozik meg. Egy balesetveszélyes szituáció például negatív hatásokat is kiválthat.
Ha figyelembe vesszük azt, hogy napjainkban milyen sok stresszor, vagyis stresszreakciót kiváltó dolog vesz bennünket körbe, nem túlzás azt állítani, hogy folyamatosan a megnyugvásra, a normál állapot visszaállítására törekszünk – igaz ez a jó és a rossz stresszorok esetében egyaránt. A rossz stressztől azonban általában véve nehezebb megszabadulni, és ha ez nem megy, elkezdenek jelentkezni a testi tünetek.
A krónikus stressz következményei között emlegethetjük a fejfájást, az álmatlanságot, a súlygyarapodást, a magas vérnyomást és a szorongást.
Hogy ezeket pontosan mi válthatja ki, az egyénfüggő. Minden embernek máshol húzódnak a határai, ennélfogva számos stresszorra is igaz az, hogy egyesekre pozitív, másokra negatív hatással vannak. Vannak azonban olyan általános témakörök, amelyek a döntő többségből a rossz stresszt hozzák elő. Ezek közé tartoznak a pénzügyi kérdések, a munka, a meglévő egészségi problémák, illetve a családi veszteség, a gyász.
A rossz stressz csökkentéséhez vezető út első lépése természetesen a felismerés. Gyakorlatilag ez már fél siker, hiszen, ha tudjuk, hogy stresszben élünk, már könnyebb kideríteni, hogy mi lehet ennek az oka, majd megoldást keresni.
Ennek megfelelően lehet később aztán elindulni a rossz stressztől mentes élet felé, akár egyedül, akár külső segítség bevonásával.
HIRDETÉS
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Napközben és este is lehet alkalmazni. Szedése a mindennapi tevékenységet nem befolyásolja hátrányosan: nem rontja a figyelmet, sem az autóvezetéshez is nélkülözhetetlen képességeket, az éberséget és a reagálóképességet.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
www.sedacur.hu Fotó: Phytotec Hungária Bt.