A skót férfiszoknya eredetileg nem csak a férfiak viselete volt, története egészen a 16. századig nyúlik vissza, a kiltet mindkét nem és minden korosztály viselte, a nők és a gyermekek is. Azonban az évszázadok során a kilt lassan kizárólagosan a férfiak ruhatárának részévé vált, és mára a skót nemzeti identitás ikonikus jelképe.
A kilt egy olyan ruhadarab, amely kezdetben praktikus célokat szolgált, később lett kulturális jelentősége. Az ősi kilt tulajdonképpen egy csattal rögzített “pléd” volt, ami a bemutató videók alapján egy univerzális, a túlélést is szolgáló ruhadarab, amelyet felvenni sem volt egyszerű feladat.
Neve az úgynevezett „mhor” szóból ered, ami egy válltól bokáig érő övvel felerősített plédszerű anyagot jelent. Szó szerint egy több méter hosszú anyagdarab, aminek felvételét már többen is megmutatták az interneten.
Precízen felhajtogatva kell ráfeküdni, majd övvel rögzíteni. Ha ez sikerül, akkor a csatos pléd birtokosa már jó eséllyel élte túl a skót felföld zord időjárásét. Ebben a viseletben szabadon lehetett mozogni, meleg volt, a felső testet is befedte, és igen hamar megszáradt. Éjjel takaróként funkcionált, tehát minden napszakban, hideg-meleg időben jól jött a gyapjúból szőtt ruhadarab, amiből a mindenki számára ismert, díszes, de kevésbé praktikus kilt kifejlődött.