Az 1960-as években Jugoszláviában, a horvát-bosnyák határvidéken teljes titokban megépült egy olyan légibázis, ahová a légierő akár 60 MiG-21-esét is elrejthették feltűnés nélkül. A Željava légitámaszpont java része a felszín alatt található, 3,5 kilométeres alagútrendszerében pedig voltak olyan részek, ahol akár egy 20 kilotonna erejű atomtámadást is túl lehetett volna élni (a Hirosimára dobott bomba 16-18 kilotonna erejű volt).
Jugoszlávia szétesésekor a hely nem kapott szerepet a délszláv háborúban sem, ugyanis 1992-ben egész egyszerűen felrobbantották azt, legalábbis ahol tudták – a bejáratoknál azonban még mindig ott vannak a száztonnás, betonból készült tolóajtók.
Legközelebb 2016-ban kapott figyelmet a Željava egy szlovén áldokumentumfilmnek köszönhetően. Azóta a kalandozni vágyó felfedezők szép számmal jönnek a helyszínre, a helyiek becslése szerint évente 150 ezren is megfordulnak a hidegháború komor romjai közt.
Erre az érdeklődésre építenének valódi, pénzzé tehető üzletet a helyiek. Ehhez már a jelenlegi forgalom is adott volna, de ha hozzávesszük, hogy a mindössze 20 kilométerre fekvő Plitvicei-tavakhoz évente 1,7 millió ember látogat, jelentős részüket akár ide is át lehetne csábítani.
A környék egyik vezető politikusa szerint adatközpont is kialakítható lenne a területen, de a bulihelyszínt és a hidegháborús múzeumot is felvetette ötletként. Rendeztek már itt kisebb autóversenyeket is egyébként.
Jelenleg a látogatók komolyabb korlátozások nélkül látogathatják a területet, de érdemes egy zseblámpát vinni, mert a robbantások és az idő vasfoga együtt néhol igen veszélyessé tette a koromsötét alagutakat.