Általános iskolai biológiaórákról sokaknak derenghet, hogy a vasra szükségünk van. Szervezetünk minden sejtje számára létfontosságú anyagról van szó, ugyanis elsődleges feladata az, hogy az életünkhöz szükséges oxigént eljuttassa a sejtekhez. Mindezt a vörösvértestekben található hemoglobin részeként teszi.
Szervezetünk nem egy ércbánya vagy kohászat, vasat nem tudunk előállítani. Ezért fontos a napi vasbevitel: termelni nem tudunk, de elveszíteni annál inkább, például verítékkel, széklettel, vizelettel, bőrhámlással, körömvágással vagy hajhullással.
Hogy fennmaradjon az egészséges egyensúly, étkezéssel kell pótolnunk a hiányzó nyomelemet. Egy felnőtt ember szervezete testtömegtől függően mintegy 3-5 gramm vassal gazdálkodik, a vasegyensúly fenntartásához pedig egy egészséges, felnőtt, normál életvitelű férfiembernek naponta körülbelül 8 mg vasat kell bevinnie, elsősorban táplálékvas formájában.
Amikor vasfogyasztásról van szó, értelemszerűen nem egy fémrúd rágcsálását vagy a vasreszelék spagettire szórását kell elképzelni. Mint a legtöbb hasonló nyomelem esetében, itt is nagyon alacsony koncentrációban kerül be a szervezetbe ez a tápanyag.
Ennek formájára azonban figyelni kell, étrendünknek megfelelően. Kevésbé ismert tény, hogy kétféle vas létezik, amelyek eltérő mennyiségben vannak jelen az ételeinkben, és eltérő mértékben hasznosulnak a szervezetünkben. Az állati eredetű ételekkel hem típusú vasat juttathatunk a szervezetünkbe, a nem hem típusú vas pedig növényi eredetű ételekben található meg.
A hasznosulás a vas feszívódás hatékonyságát jelenti. A kétféle vas más-más mértékben hasznosul: a nem hem típusú vasnak csak 1-15%-a szívódik fel, míg a húsokból származóknál 15-45%.
Erre a tényre vezethető vissza az a hiedelem is, hogy a húsmentes táplálkozást folytatók vashiányban szenvednek. Természetesen ez ebben a formában nem igaz, bár az tény, hogy a vegetáriánusoknak és a vegánoknak ajánlott kétszer annyi vasat bevinni a szervezetükbe, mint a húsevőknek. Fordított előjellel sem lehet egyértelmű kijelentéseket tenni, azaz attól, hogy valaki vegyes étrenden van, még lehet vashiányos, akár azért, mert a táplálkozása nem kiegyensúlyozott, akár más okból, például sok vért veszít, vagy a bevitt vas nem jól szívódik fel.
Bármilyen étrendet tartunk, testünk megfelelő vasutánpótlásáról könnyen gondoskodhatunk némi odafigyeléssel. A húsok közül a marhahús az egyik legjobb vasforrás, de a sertésben, a halakban és a baromfihúsban is megtalálható a nyomelem. Növényi eredetű élelmiszereink esetén a zöld levelesek, a diófélék, a bab és a gyümölcsök tekinthetők a legjobb vasforrásnak.
Kiegyensúlyozott táplálkozás esetén a mindenevők is általában nagyobb mennyiségű nem hem típusú vasat visznek be a szervezetükbe, ám annak a felszívódása nem olyan hatékony. Lehet azonban ezen is javítani, ha tudjuk, mi segíti és mi gátolja a vas felszívódását. A táplálékvas nehezebben fog felszívódni és hasznosulni azoknál, akik sokat teáznak, sok tejterméket vagy gabonakorpát fogyasztanak és teljes kiőrlésű pékárukat esznek. Ezen táplálékok egyes összetevői ugyanis gátolják, míg a magas C-vitamin-tartalmú élelmiszerek segítik a vas hasznosulását.
Napjainkban számos olyan multivitamin és étrend-kiegészítő létezik, amely vasat is tartalmaz. Ezeknél is figyelni kell, ugyanis a kalciumot és magnéziumot is tartalmazó kapszulákból kevésbé hatékonyan hasznosul oxigénellátásunk egyik kulcseleme, amely ezekben a készítményekben eleve nagyon alacsony mennyiségben található meg, ezért ezek sem megelőzésre, sem vashiány kezelésre nem alkalmasak.
HIRDETÉS
Fáradtság, sápadtság, hajhullás, fejfájás, gyakori megbetegedés? Ezek a vashiány tünetei! Kezeld Maltofer rágótablettával, ne várd meg, míg vérszegény leszel!
A vasat egyedülálló formában tartalmazó Maltofer “más vas”, mint a többi:
A magas elemi vastartalmú, vény nélkül kapható, vegán, glutén- és laktózmentes diétába is illeszthető, csokoládé ízű Maltofer rágótabletta hatékony a vashiány megelőzésére és kezelésére.
Vény nélkül kapható 100 mg vas(III)-komplex tartalmú gyógyszer
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!